Скандал із землею: у Черкасах міська рада передала під будівництво 2 гектари території рекреаційного призначення.


Земельний скандал упродовж 15 років. У Черкасах міськрада роздала під приватну забудову майже два гектари землі у рекреаційній зоні на березі дренажного каналу. З будівництвом власники ділянок не поспішали, аж поки статус цієї території чиновники не змінили в оновленому генеральному плані. Після цього заплавний луг і болото стали придатними для садибної забудови. Станіслав Кухарчук далі.

Ми знаходимося на території міської ради. Ділянки для будівництва були виділені ще п’ять років тому.

Ось так зі скандалом у черкаському мікрорайоні Дахнівка місцеві жителі відвойовують землю у нових сусідів. Протягом останніх 15 років міська влада активно виділяла землю під забудову на березі місцевого каналу, та розбудову власники узбережжя до останнього часу не починали. Перші намагання були кілька років тому.

Ось ми крокуємо по території приватної власності, і бачимо, що все навколо розподілене. У очереті теж розташовані ці об'єкти, які виставлені на продаж. А сміття з Черкас скинули саме тут, де раніше постійно збиралася вода.

Пані Наталя, як і її сусіди, переживає важкі часи. Вона наголошує, що це поле завжди слугувало місцевим мешканцям як улюблене місце для відпочинку та можливість провести час біля води. За словами жінки, перші наділи почали роздаватися місцевою владою для індивідуального будівництва ще з 2009 року. І це попри те, що офіційно ця територія мала статус рекреаційної зони. Щоб змінити цю ситуацію, чиновники навіть видалили частину каналу з генерального плану міста.

Наталія, жителька Черкас:

Старий генплан 2009 року - водойма штучна, яку вони говорили, що її нема - вона існує, вона є на карті. 2017 рік - водойма зникає, її на карті нема. Ми згрупувались, пішли в міську раду, написали заяву - де ж ділась водойма! Тоді вона появляється у 2019, а ділянки то вже намітили, розбили ці ділянки, от і маємо те, що маємо - ділянки розбиті на водоймі.

Те, що в цій рекреаційній зоні житлове будівництво заборонене та незаконне, було підтверджено багатьма контролюючими органами. Проте, це не заважало чиновникам виділяти земельні ділянки на узбережжі. Якби не рішучий опір місцевих жителів, на цій території вже давно б з'явилися котеджі. Люди усвідомлюють, чому важливо захищати цю землю від забудови.

Ця водойма на річці Бігуча являє собою дренажний канал, призначений для регуляції рівня води в Дніпрі під час весняних паводків. Водночас, береги цього каналу, які були надані міською радою для приватного будівництва, є звичайним заливним луком.

Заходьте, проблеми є.

Пані Лідія веде нас у свій погріб, де навіть восени стоїть вода. Пенсіонерка каже, це почалось після того, як новоспечені власники ділянок почали завозити землю і будівельне сміття, щоб засипати заливний луг та почати будівництво фундаментів. Через це ґрунтові води хлинули у садиби корінних жителів Дахнівки.

Лідія, жителька Черкас:

Забудова в цьому місці розпочалася ще за часів мого покійного свекра. Коли почали підходити води, земля почала осідати.

Ось як виглядають виділені земельні ділянки на лузі на публічній кадастровій карті. Ці дані датуються лютим 2022 року, коли доступ до карти був закритий через вторгнення. На той час місто встигло передати в користування більше ніж півтора десятка ділянок площею по 10 і 15 соток. Першими власниками цих ділянок стали в основному підприємці та особи, близькі до міської ради. Декілька з цих земель вже кілька разів змінювали своїх власників.

Одна з територій наразі перебуває у продажу і належить Олегу Ткаченку, який є директором Черкаського міського центру надання адміністративних послуг. Чиновник пропонує за 15 соток земельної ділянки приблизно півтора мільйона гривень.

У своєму оголошенні він детально розповів про переваги ділянки - затишне місце і доступ до води. Коли Олег Ткаченко отримав землю для забудови в 2009 році, він займав керівну позицію в правоохоронних органах. В розмові по телефону запевнив, що все отримав абсолютно легально. Продає ж землю, оскільки вона більше не потрібна.

Олег Ткаченко, власник ділянки землі:

У той час, коли я перевівся по службі, я отримав її, оскільки у мене не було забезпечення житлом. Це було приблизно у 2008 або 2009 році. Якби існували якісь ризики, я б не скористався цією можливістю, адже в такому випадку мені б не надали державні акти. Ось так воно сталося.

Усі наділи, які відображені на кадастровій карті, мають статус приватної садибної забудови. Це рішення було свідомо прийнято мерією у той час, коли заливний луг ще вважався рекреаційною зоною, де забудова житловими об'єктами була заборонена. Зміни в статусі цих земель відбулись у травні 2021 року, після ухвалення нового генерального плану міста міською радою. В представників мерії немає заперечень щодо цього факту, проте вони не можуть чітко пояснити, чому і як це сталося.

Андрій Крилов, який займає посаду заступника директора департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради.

Зонінг-вектор, план зонування місцевості. Р3 - це територія для відпочинку. З 2021 року тут дозволено виділяти землю під садибну забудову. Щодо попередніх років і умов, за яких відводилась ця земля, на жаль, не можу надати інформації, оскільки не маю відповідних документів.

В прокуратурі переконані, що посадовці, які надавали рекреаційні ділянки для будівництва, були в курсі всіх обставин. Від 2010 року прокурори безуспішно намагалися через суди скасувати ці рішення міської ради, проте жоден з поданих позовів не отримав підтримки.

Станіслав Торопчин, який обіймає посаду заступника голови Черкаської обласної прокуратури:

Ми вважаємо, що не винесено в натуру прибережну смугу і вони потрапляють в межі прибережно-захисної смуги Кременчуцького водосховища. Тричі намагались оскаржити рішення органів місцевого самоврядування і тричі нам суди відмовляли, і зокрема суди апеляційної інстанції.

Після завершення останнього судового засідання мешканці Дахнівки виявилися наодинці з проблемою та забудовниками. Прокуратура ж повідомила, що вичерпала всі можливі засоби для скасування цих рішень.

Related posts