Виявили легкий метод: прадавні аграрії отримували молоко навіть у зимовий період.
Взимку відсутність трави ускладнювала годування худоби, що, безсумнівно, створювало чималі труднощі для наших предків. Проте їм вдалося розробити спосіб, який допоміг не лише поліпшити стан корів, а й збільшити виробництво молока та підтримати телят у холодний сезон.
Останнє дослідження підкреслює креативність ранніх сироварів Центральної Європи, ілюструючи аграрні практики, які допомогли їм адаптуватися до умов навколишнього середовища. Науковці з'ясували, що фермери змогли не лише підвищити обсяги молока в холодну пору року, а й поліпшити стан здоров'я своєї худоби, повідомляє Phys.org.
Фокус.Технології запустили власний Telegram-канал! Підписуйтесь, щоб бути в курсі найактуальніших та найцікавіших новин із наукового світу!
Міжнародна команда, до складу якої входять представники таких установ, як Німецький археологічний інститут, Бристольський університет, Національний музей природознавства в Парижі та Кільський університет, під керівництвом докторки Розалінди Гілліс з Німецького археологічного інституту в Берліні, провела аналіз більше ніж 2 000 стабільних ізотопних вимірів зубів і кісток великої рогатої худоби, а також керамічних артефактів.
Дослідження вказують на те, що ранні фермери заготовляли листя дерев влітку, аби забезпечити своїх тварин кормом на зиму та мати можливість отримувати молоко протягом усього року, включаючи важкі зимові періоди.
Цей метод не лише підтримував худобу в холодні місяці, але й зміцнював здоров'я корів, що призводило до збільшення надоїв молока та народження телят поза традиційним пізньо-весняним сезоном пологів.
Ці відкриття свідчать про винахідливість фермерів-першопрохідців та їхню здатність адаптуватися до місцевих ресурсів. Дослідження надає цінну інформацію про сталі сільськогосподарські методи, які залишаються актуальними й сьогодні.
Раніше Фокус писав про розкопки на території форту Кастель, Сербія. Нещодавно археологи розкопали стародавній некрополь.
Ми також поділилися інформацією про стародавнє селище, знайдене в Німеччині. Дослідники встановили, що його існування тривало протягом багатьох століть.