Запуск останнього етапу водопроводу 'Інгулець - Південне водосховище'


Магістральний водогін "Інгулець -- Південне водосховище" працює на повну потужність та забезпечує жителів Дніпропетровщини водою. Всі чотири гілки водогону запущено.

В сюжеті телеканалу "Рутана" продемонстрували процес будівництва водопроводу.

В Дніпропетровській ОВА назвали це будівництво історичним та рекордним за темпами і масштабом. Його втілили за 11 місяців. Усі разом чотири трубопроводи здатні перекачувати 400 тисяч кубічних метрів води

"Новозведений магістральний водогін функціонує на максимальних потужностях. На Криворіжжі завершено запуск останньої нитки, яка має довжину 26 кілометрів," -- повідомив начальник Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

Він також зазначив, що роботи з будівництва стартували практично відразу після аварії на Каховській ГЕС. Процес тривав безперервно, і задіяно було 800 працівників, які виконували завдання в три зміни.

"За рекордні 11 місяців втілений проєкт, на який мало б піти декілька років", -- додав він.

У грудні 2023 року на 93% був готовий новий водогін, а в частину населених пунктів повернули водопостачання. Наразі вже чотири нитки труби діаметром 1200 та 1000 міліметрів качають воду в Південне водосховище. Далі КП "Кривбасводоканал" проводить очищення та надає централізовану послугу з водопостачання споживачам.

Нагадаємо, що Миколаїв чекає початку будівуництва водогону з Нової Одес. В серпні 2024 року в Офісі Президента повідомили про рішення "прискорити початок будівництва" водогону.

Також президент України Володимир Зеленський доручив будувати новий водогін для забезпечення Миколаєва питною водою "по швидкому варіанту" -- питна вода має бути до літа 2025 року. Уряд уже схвалив відповідну програму.

У своєму нещодавньому інтерв'ю голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім повідомив представникам ЗМІ, що для оптимізації бюджету на будівництво водопроводу необхідно близько 3 мільярдів гривень. Це суттєве зниження порівняно з попередніми оцінками, які коливалися від 4 до 8 мільярдів гривень.

Варто зазначити, що за два роки уряд не виділив коштів на будівництво нового водопроводу для забезпечення Миколаєва якісною водою. Про що свідчать зміни до постанови Кабміну №566, затверджені 29 квітня 2024 року, пишуть "МикВісті". Водночас у 2023 році на будівництво нових магістральних водогонів у Дніпропетровській області уряд спрямував 8,2 мільярдів гривень, а цьогоріч -- 5,1 мільярдів гривень.

На конференції в Берліні перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко, відповідаючи на запитання "МикВісті", підкреслив, що нестача питної води в Миколаєві є однією з найсерйозніших проблем в Україні, яку державі потрібно терміново вирішити.

Голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія вважає, що кошти на будівництво нового водогону для Миколаєва мають виділити з резервного фонду державного бюджету.

Після аварії на дніпровському водогоні Миколаїв залишився без водопостачання на певний період. Пізніше в систему подали солону воду з лиману, а сьогодні місто отримує річкову воду. Хоча за якістю вона нижча за дніпровську, проте перевершує лиманську. Таким чином, майже півмільйонний Миколаїв отримує у свої домівки більш якісну технічну воду, що зазначено в роз’яснювальному матеріалі "МикВісті" під заголовком "Чому у Миколаєві знову солона вода? Пояснюємо".

Однак, починаючи з березня 2024 року, мешканці Миколаєва звернули увагу на погіршення якості води, що тече з кранів. Вона стала помітно солонішою і набула більш жовтуватого відтінку, ніж зазвичай.

Комунальне підприємство "Миколаївводоканал" висловилося щодо погіршення якості води у кранах мешканців лише 15 березня. Вони зазначили, що причинами цього явища є як природні, так і техногенні фактори. Крім того, представники підприємства підкреслили, що в складних ситуаціях, подібних до цієї, не існує легких і швидких рішень, але роботи в цьому напрямку активно продовжуються.

Виявилося, що державне підприємство "Кривбасшахтозакриття", розташоване вище за течією водозабору для Миколаєва, скидає у річку воду з власних відстійників. Кабінет Міністрів України надав йому дозвіл на це до 15 березня 2024 року, про що свідчить відповідне розпорядження "Про скидання надлишків зворотних вод у річку Інгулець". Фактично, йдеться про воду, яку після її використання через технічні споруди підприємства повертають у річки у вигляді стічної, шахтної, кар'єрної або дренажної води.

Однак головна умова цього дозволу від Кабміну -- підприємство має дотримуватися індивідуального регламенту. Тобто вміст хлоридів (солей, -- прим.) в Інгульці не повинен перевищувати гранично допустимої концентрації (ГДК) у 350 міліграм на кубічний дециметр (на літр, -- прим.). Для цього шахтні води мають надходити в Інгулець разом із прісною водою, яка б розбавила їх та знизила відсоток мінералізації. Однак виявилося, що цей показник перевищено в понад 4 рази.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль відреагував на останній матеріал "МикВісті" щодо його скандального рішення -- дозволити скид шахтних вод держпідприємству "Кривбасшахтозакриття" у ріку, з якої отримує воду Миколаїв. Він провів нараду, на якій "доручив забезпечити безперебійну подачу технічної води до Миколаєва".

У квітні 2024 року український уряд виділив 125,5 мільйонів гривень для покращення водопостачання в Миколаєві.

Related posts