Як зберегти спокій та уникнути стресу під час відключень електроенергії: рекомендації фахівців-психологів.


Коли відбувається відключення електрики, у нас можуть виникати різноманітні неприємні емоції.

Цієї зими в Україні відключення електроенергії можуть тривати до 20 годин, особливо якщо температура впаде до -10° та Росія виведе з ладу наші атомні станції. Постійні ракетні атаки та блекаути негативно позначаються на психологічному стані населення. Це може спричинити розвиток стресу, тривоги та апатії серед українців.

Як зберегти спокій і підтримати себе під час вимкнень електроенергії – дізнайтеся більше в нашій статті.

Психолог Альбіна Печена зазначає, що наявність таких ресурсів, як вода, світло та тепло, свідчить про певний рівень контролю над нашим життям. Коли відбуваються відключення електроенергії, реакція нашої психіки може бути дуже гострою. Це стає справжнім викликом для нашого емоційного стану.

"Часткове скасування наших планів: довгострокових або короткострокових для психіки визначається як фрустрація. Це стан, який дає у відповідь реакцію у вигляді апатичного стану, неконтрольованого гніву, почуття безпорадності, обурення, неможливості впоратися з власним життям. Це все може призвести до низки психологічних реакцій та ментальних порушень", - пояснює Альбіна Печена.

Коли електрика вимкнена, ми можемо відчути глибоке відчуття ізоляції. Темрява підсилює відчуття порожнечі. У моменти, коли зовнішній світ зупиняється, внутрішній світ наповнюється негативними емоціями, які зазвичай залишаються непоміченими у звичному житті.

Ще однією важливою емоцією є тривога, яка виникає через відчуття втрати контролю над власним життям. Коли немає ясності щодо тривалості цих відключень — чи це триватиме всю зиму, до кінця весни або ще довше — сприймати ситуацію стає набагато важче.

"Коли у нас є чітке уявлення про розклад і знаємо, скільки часу нам потрібно, з'являється відчуття контролю. Однак в цей час ми можемо відчувати нудьгу — стан, що позбавлений сенсу, коли ми не отримуємо соціального контенту, до якого звикли, таких як візуальні або музичні враження. Коли все це зупиняється, це лише посилює нудьгу і дискомфорт. Крім того, у людей може виникати почуття провини", - йдеться в повідомленні.

У подібних ситуаціях важливо усвідомлювати, що відчувати дискомфорт — цілком природно. Це лише новий виклик, який може спричинити стрес, і така реакція нашої психіки є звичайною на тлі незвичних обставин.

"Нам потрібно відмовитися від звички звинувачувати інших та шукати винних, і перейти до нового підходу: 'Я використовую те, що маю, свої власні можливості та ресурси, а також те, що оточує мене'. Важливо спробувати пробудити в собі ту частину, яка вміє створювати гідні умови життя незалежно від обставин", - зазначає Альбіна Печена.

Існує безліч різних дихальних технік, які можуть допомогти впоратися з тривожністю. Наприклад:

Дихальна практика 4‑7‑8

Прийміть зручну позу, сидячи або лежачи, і за бажанням закрийте очі. Приклейте кінчик язика до піднебіння, трохи відкрийте рот і видихніть повітря повністю. Потім закрийте рот і вдихніть через ніс, рахуючи до чотирьох. Наступним кроком затримайте дихання на рахунок до семи. Після цього, повільно і зі свистом, видихніть, рахуючи до восьми. Повторюйте цю дихальну техніку з ритмом 4-7-8 кілька разів, поки не відчуєте спокій.

Дихання з чергуванням ніздрів.

Звернімо увагу, що в Україні цієї зими можливі ситуації, коли електропостачання може бути припинене на термін до 20 годин, якщо температура опуститься до -10° та Росія виведе з ладу наші атомні електростанції.

Related posts