У водах Норвегії виявили мертвого кита Хвалдимира, якого підозрювали у шпигунстві на користь Росії.
У водах норвезької провінції Ругаланн виявили мертву білуху (вид зубатих китів із сімейства нарвалових, -- ред.) на прізвисько Хвалдимир.
Росіяни могли навчити його шпигунства, повідомив Себастьян Странд, дослідник Себастьян Странд, який працював із китом кілька років, інформує UAINFO.org з посиланням на NRK
"Сьогодні його виявили без ознак життя. Схоже, на тілі присутні зовнішні ушкодження, ймовірно, спричинені птахами. Для отримання відповідей на всі запитання необхідно провести розтин," – повідомив експерт.
Міністерство рибальства та берегової охорони Норвегії підтвердило повідомлення про загибель тварини. Норвезька телерадіокомпанія NRK оприлюднила знімок, на якому видно процес підйому білухи з води за допомогою крана. Спершу Хвалдимира обв'язали мотузкою за хвіст і витягнули на сушу.
Читайте ще: СБУ ліквідувала велику агентурну мережу ФСБ, що діяла у шістьох областях України.
Рятувальник Даг Анфіндсен розповів, що 31 серпня о 12:00 за місцевим часом він здалеку спостерігав за китом. Спочатку тварина вільно плавала у воді, проте вже о 14:30 у порту міста Ставангер кита помітили нерухомо лежачим на воді.
Улітку 2024 року в Осло-фіорді помітили кита. Наприкінці липня його транспортували до фіорду східної частини північної провінції Фіннмарк, щоб він міг адаптуватися до життя серед інших білух.
Чому кит на ім'я Хвалдимир здобув популярність?
Хвалдимир — це комбінація норвезького слова "hval" (кит) та російського імені Володимир. Назва безпосередньо асоціюється з президентом Росії Володимиром Путіним.
"Кита-шпигуна" вперше знайшли рибалки з Фіннмарка 2019 року. Журналісти припускали, що тварину навчили шпигувати для військово-морських сил РФ, оскільки на ній був нашийник із кріпленнями для відеокамер. На ошийнику був напис "Спорядження Петербург 2019".
Москва жодного разу не надавала коментарів стосовно припущень Норвегії про можливе використання білухи як шпигуна. Інге Вегге, радник норвезької організації OneWhale, зазначила, що в Росії існує база для дресування дельфінів з метою їх залучення до військових операцій.
Дослідники дійшли висновку, що китів могли навчати для виконання шпигунських завдань. Згодом вони висловили припущення, що Хвалдимир не займався шпигунством, а намагався уникнути контактів з ВМС Росії.