The Wall Street Journal: Північна Корея та її військові дії у конфлікті в Україні - Ключові новини України
Згідно з інформацією, отриманою від Головного розвідувального управління Південної Кореї, в останні тижні Північна Корея відправила велику кількість своїх спецпризначенців на Далекий Схід Росії для проходження навчання. Це відбувається в рамках зусиль Москви отримати підтримку від Пхеньяну та інших союзників, таких як Іран, у своїй війні проти України.
Цього місяця російські кораблі доправили в РФ близько 1500 північнокорейських спецпризначенців, і Пхеньян планує зрештою направити до Росії до 12 000 солдатів, за даними Національної розвідувальної служби Південної Кореї.
Росія активно залучає все більше іранських та північнокорейських боєприпасів, однак розміщення іноземних військових на своїй території відкриє нову сторінку у співпраці Москви зі світовими партнерами.
Офіційні представники США розповіли виданню The Wall Street Journal, що вважають, що деякі військовослужбовці з Північної Кореї проходять підготовку та отримують озброєння в Росії. Однак залишається нез’ясованим, скільки саме з них було відправлено і які саме дії вони там виконують.
Водночас, представники Південної Кореї висловили занепокоєння щодо можливості того, що війська Північної Кореї можуть здобути бойовий досвід. Уряд Південної Кореї нещодавно охарактеризував це розгортання як "серйозну загрозу для безпеки" та заявив, що вживатиме поступових заходів у відповідь. Серед можливих дій може бути надання летальних засобів Україні.
Для Москви наявність північнокорейських сил вносить новий вимір у партнерські відносини, які Кремль вибудовував з початку війни з іншими державами, що підтримували військові зусилля Росії та ослаблювали позиції Заходу на міжнародній сцені.
Залучення Північної Кореї та Ірану до конфлікту також відповідає стратегічним інтересам президента Росії Володимира Путіна. Це дозволяє Москві переносити свою напругу у відносинах із Західними країнами на Близький Схід і Східну Азію, регіони, де США зазвичай мають сильніші позиції.
Коли Путін у червні прилетів до Північної Кореї, щоб опрацювати деталі угоди про військове співробітництво, Пхеньян був готовий запропонувати артилерійські снаряди в обмін на продовольство і паливо, кажуть аналітики.
Проте, згідно з інформацією, наданою екс-офіцером російської розвідки, який має знання про умови угоди, в документ було включено таємний пункт. Цей пункт дозволяє Північній Кореї відправити першу групу приблизно 1000 своїх військовослужбовців до України, щоб на основі російського досвіду вивчити тактики ведення війни. Він також зазначив, що за ними можуть прибути інші підрозділи.
На думку експертів, військові Північної Кореї можуть виконувати широкий спектр функцій — від технічного обслуговування ракет до служби на передових позиціях або ж виконання обов'язків у сфері логістики.
Окрім значних заяв про підтримку та передачу військових технологій з Росії, режим Кім Чен Ина отримуватиме практичні знання через безпосереднє спостереження за армією, що дозволить вивчити сучасні військові тактики та зрозуміти, як північнокорейська зброя проявляє себе в умовах бою, зазначають експерти.
Північна Корея активніше зближується з російським впливом, слідуючи за новим військовим угодою, укладеною між Путіним і Кімом. Згідно з думкою експерта з ядерної безпеки аналітичного центру Rand Corp, Бенджаміна Р. Янга, КНДР має намір використати можливість для навчання тактикам перемоги у війні на виснаження та вдосконалення своїх артилерійських потужностей для знищення супротивників.
"Ніякі навчання або тренування не здатні відтворити справжній досвід бойових дій, що може виявитися корисним у випадку можливого конфлікту на Корейському півострові," - зазначив Янг.
У Північної Кореї є досвід відправки солдатів як технічних фахівців, які в підсумку літали на винищувачах для ВПС Єгипту, і, можливо, десятків солдатів до Сирії та Зімбабве, але розгортання тисяч солдатів для Росії створює ризики для режиму Кіма, каже фахівець з Північної Кореї з Університету Кукмін у Сеулі Федір Тертицький.
Північнокорейські військові, якщо їх відправлять на передову, можуть або здатися Україні, або втекти, але найбільшою загрозою для режиму Кіма є можливість ідеологічного зараження, зазначає він. Багато з них ніколи не покидали межі своєї країни і все своє життя провели в умовах жорсткого контролю інформації в Північній Кореї.
"Це є нетиповим і вкрай небезпечним для Північної Кореї... Кім зіткнеться з труднощами у спробах надихнути своїх співгромадян на боротьбу в чужій країні, якщо їм не буде зрозуміло, за що саме вони воюють", - зазначив Тертицький.
"Путін зацікавлений у тому, щоб на Корейському півострові, як і на Близькому Сході, зростала напруженість, бо це означає ще один конфлікт для Заходу і ще менше уваги, енергії та грошей для України", - вважає високопоставлений співробітник європейської розвідки.