Теорія отримала підтвердження: знайдена колосальна чорна діра, що поглинає свою галактику (фото)


Газ, який потрібен для формування нових зірок, викидається з віддаленої галактики зі швидкістю 1000 км/с.

Астрономи, використовуючи космічний телескоп Вебб, підтвердили гіпотезу про те, що надмасивні чорні діри можуть перешкоджати утворенню нових зірок у своїх галактиках. Активність одного з таких гігантів, що знаходиться в дуже віддаленій галактиці, викликає викид газу з її надзвичайною швидкістю. Результати цього дослідження були опубліковані в журналі Nature Astronomy, повідомляє Live Science.

У Фокус. Технології тепер має свій Telegram-канал! Підписуйтеся, щоб бути в курсі найновіших і найцікавіших новин з царини науки!

Дослідники здійснили спостереження за галактикою GS-10578, що знаходиться на відстані приблизно 12 мільярдів світлових років від Землі. Ця галактика за габаритами нагадує наш Чумацький Шлях, проте її маса перевищує масу Сонця в 200 мільярдів разів. Як і у багатьох великих галактиках, в центрі GS-10578 розташована надмасивна чорна діра, яка активно вбирає навколишню матерію.

За словами вчених, минулі спостереження за галактикою GS-10578 показали, що вона є мертвою, тобто в ній майже перестали формуватися нові зірки. При цьому більшість її зірок утворилися в період її початкової історії.

З огляду на те, що в ранньому Всесвіті в галактиках дуже з'являлося дуже багато зірок, то мертва масивна галактика виглядала дивно. Виникло припущення, яке ґрунтується на існуючій теорії, що за припиненням процесу утворення зірок стоїть надмасивна чорна діра. Але чи існує такий зв'язок, астрономи не знали, адже потрібні були спостереження потужнішого телескопа.

На думку дослідників, спостереження, проведені телескопом Вебба, підтвердили, що центральна надмасивна чорна діра активно руйнує свою галактику. Внаслідок її впливу з GS-10578 вивільняється величезна кількість газу, що є критично важливим для формування зірок, зі швидкістю 1000 км/с. Як наслідок, ця галактика практично позбавлена життєвих процесів.

Надмасивні чорні діри час від часу поглинають навколишні матеріали, після чого частину з них викидають з неймовірною швидкістю, близькою до швидкості світла. Вважається, що цей процес призводить до втрати важливого газу з галактики, і нещодавно вчені отримали докази, що підтверджують цю гіпотезу.

Вченим вдалося розкрити таємницю мертвої масивної галактики з раннього етапу існування Всесвіту. Це стало можливим завдяки виявленню холоднішого та щільнішого газу серед потоків гарячого газу, що викидає чорна діра. Цей газ не випромінює світло, що робить його невидимим для більшості телескопів, за винятком телескопа Вебба. Як зазначають дослідники, маса газу, що вивільняється з галактики, значно перевищує ту, яка потрібна для формування нових зірок.

Раніше існуючі теорії стверджували, що надмасивні чорні діри здатні перешкоджати формуванню нових зірок у галактиках, але тепер отримано перший безпосередній доказ цього явища. Водночас, науковці вважали, що зупинка утворення нових зірок може призвести до руйнування галактичної структури. Проте спостереження довели, що галактика GS-10578 не зазнала жодних руйнівних наслідків. Таким чином, ці теорії не знайшли підтвердження.

Як уже писав Фокус, вчені з'ясували, чому на Урані та Нептуні виникають потужні шторми. Вчені розкрили секретний інгредієнт, що створює атмосферні шторми на останніх планетах Сонячної системи.

Фокус також повідомляв, що на Марсі в глибинах планети виявлено незвичайні структури.

Нагадуємо, що відповідно до іншого дослідження, рання темна енергія може дати пояснення двом основним загадкам космології. Її присутність у первісному Всесвіті пояснює виникнення аномально великих галактик незабаром після Великого вибуху, а також усуває суперечності, пов'язані з вимірюваннями темпу розширення космосу, про що вже згадувалося в журналі Фокус.

Related posts