Яка з хребетних істот на планеті еволюціонує найшвидше? Дослідники виявили цю тварину.


Протягом багатьох років титул "найшвидшої еволюційно розвинутої тварини" на Землі викликає жваві дискусії, і дослідники висунули кілька кандидатів на це звання.

Еволюція може тривати тисячі років, але також здатна відбутися за кілька поколінь. Яскравим прикладом є в'юрки Дарвіна на Галапагоських островах, які швидко адаптували свої дзьоби до нових умов харчування. Інший приклад – зелені аноліси, які розвинули більші подушечки на пальцях, що дозволило їм підніматися вище і уникати хижаків, як зазначає Live Science.

Проте ключове питання, що викликає дискусії протягом багатьох років, стосується того, які з хребетних тварин еволюціонують найшвидше. Палеонтолог з Бристольського університету в Великій Британії, Майкл Бентон, зазначає, що знайти на нього відповідь далеко не легко.

У Фокус. Технології тепер має власний Telegram-канал! Приєднуйтесь, щоб завжди бути в курсі найактуальніших та найцікавіших новин з галузі науки!

Проблема полягає в тому, що вченим просто невідомо, чи завжди конкретні організми еволюціонують швидко. Щодо цього існує дві основні думки:

Враховуючи всі аспекти, визначити єдиного титулованого представника серед тварин досить непросто. Деякі науковці обрали туатару (Sphenodon punctatus) як такого лауреата. Ці ящіркоподібні істоти живуть виключно на території Нової Зеландії. Вони вважаються єдиними сучасними нащадками загону Rhynchocephalia, який у мезозойську еру був набагато більш різноманітним у порівнянні із сучасними ящірками та зміями, що належать до загону Squamata.

Дослідження, проведене в 2008 році, виявило, що ці два види живих викопних організмів демонструють найвищий рівень молекулярної еволюції серед усіх хребетних. Іншими словами, хоча їхній зовнішній вигляд залишався практично незмінним протягом мільйонів років, їхня ДНК зазнала значних трансформацій.

Проте, не всі дослідники поділяють думку, що генетичні зміни роблять гаттерію найшвидше еволюційно розвиваючим видом. Як зазначає еволюційний біолог з Університету Фліндерса та Південно-Австралійського музею Майкл Лі, наявні дані свідчать про те, що цей вид, здається, не зазнав значних анатомічних змін протягом свого розвитку.

За словами Лі, найбільш помітними кандидатами на отримання цього титулу є цихліди, що населяють озеро Вікторія. Варто зазначити, що це озеро є найбільшим і наймолодшим в Африці, охоплюючи території Уганди, Танзанії та Кенії. Дослідження свідчать, що протягом останніх 15 000 років (досить короткий період в еволюційній історії) тут виникло понад 500 видів цихлід. Фактично, вчені спостерігають за процесом швидкої диверсифікації одного виду в численні інші, які адаптуються як зовні, так і внутрішньо, щоб зайняти різні екологічні ніші в своєму середовищі.

Ще одним кандидатом, на думку еволюційного біолога з університету Технологічного інституту Джорджії Джеймса Страуда, є гуппі. Дослідження показало, що гуппі у вільній від хижаків притоці в Тринідаді еволюціонували зі швидкістю від 3700 до 45 000 дарвінів (одиниця, що використовується для стандартизації еволюційних швидкостей).

Згідно з висловлюваннями Лі, сучасний світ переживає безпрецедентні зміни, які відбуваються швидше, ніж коли-небудь раніше. Це означає, що еволюційні процеси, які ми спостерігаємо сьогодні, можуть бути найшвидшими в історії людства. Водночас, це стосується як вимирання видів, так і нових еволюційних адаптацій, що виникають у відповідь на людські впливи на навколишнє середовище.

Раніше Фокус повідомляв, що еволюційні процеси на нашій планеті прискорилися в чотири рази, і науковці вказали на причини цього явища.

Related posts