Співвласник чеської фірми, що придбав титанову сировину у ОГХК, став 12-м підозрюваним у справі Сенниченка -- Delo.ua


Якщо ваша компанія належить до кращих десяти в своїй сфері, якщо вона активно формує "прозорий бізнес" та добросовісно виконує свої податкові зобов'язання на підтримку держави — ми запрошуємо вас приєднатися до ініціативи "Економічна відповідальність: Найкращі платники податків 2024".

У повідомленні бюро йдеться про один із двох епізодів справи, що стосується колишнього голови Фонду державного майна Дмитра Сенниченка, який наразі знаходиться за межами країни і перебуває в розшуку. НАБУ вважає його лідером злочинної групи.

Нагадаємо, що 22 березня 2023 року стало відомо про викриття двох епізодів діяльності, пов'язаних із корупційними схемами. Перший випадок стосується Одеського припортового заводу, який, згідно з даними слідства, втратив понад 600 мільйонів гривень у результаті реалізації корупційної схеми в 2020-2021 роках. Ця схема передбачала переробку газу на карбамід і аміак за угодою з постачальником давальницької сировини, що перебував під контролем злочинної організації – компанією "Агро Газ Трейдинг".

Другий епізод стосувався ОГХК. Слідство встановило, що у жовтні 2020 року Сенниченко домігся призначення лояльного виконуючого обов'язки директора компанії (ним став Артур Сомов), який зі свого боку на виконання вказівок зверху впродовж 2020-2021 років від імені держпідприємства уклав чотири контракти про продаж ільменітового концентрату із підконтрольною раднику голови ФДМ чеською компанією за заниженими цінами.

Мова йшла про EPI Group, інвестиційний банк, пов'язаний із Павлом Присяжнюком, який також є підозрюваним у цій справі. За інформацією з медіа, компанія отримала 472,89 тисячі євро за ільменітовий концентрат.

У подальшому титановмісна сировина була реалізована за цінами, що склалися на ринку. Як з'ясувало розслідування, концентрат постачався підприємствам в Росії та на окуповану територію Криму. Відповідно до даних слідства, це призвело до завдання збитків державі, які перевищили 111 мільйонів гривень.

ЗМІ повідомляли, що концентрат, вироблений на Іршанському ГЗК, який входить в структуру ОГХК, продавася на підконтрольний олігарху Дмитру Фірташу завод "Кримський титан" через чеську компанію-"прокладку" Belanto trade. Товар доставлявся до Туреччини, де перевалювався на інші, як правило, російські судна, які вже доставляли її в Крим.

На думку НАБУ, злочинна організація складалася з кількох осіб, серед яких був сам Сенниченко, що виступав як організатор та керівник, а також його соратник, доцент Університету державної фіскальної служби Андрій Гмирін. Крім того, до складу входили колишні виконувачі обов'язків директора ОПЗ (у різні періоди) - Микола Синиця та Микола Парсентньєв.

Серед осіб, які були згадані, виявилися ексголова правління ОГХК Сомова, а також власники "Агро Газ Трейдингу" Олександр Горбуненко і Володимир Колот. До списку потрапили перший заступник голови Фонду державного майна у 2021 році Денис Кудін та радник голови ФДМ Сергій Ігнатовський, а також ще двоє осіб, які також брали участь у цих подіях.

Дії нового учасника справи, який є співвласником чеської компанії, були класифіковані за частиною 2 статті 255 (участь у злочинному угрупованні), частинами 5 статті 27, 4 статті 28 та 2 статті 364 (сприяння зловживанню службовим становищем з боку членів злочинної організації), а також частинами 4 статті 28 та 3 статті 209 Кримінального кодексу (відмивання коштів, здобутих злочинним шляхом).

Іншим підозрюваним пред'явлено обвинувачення за частинами 1, 2 та 3 статті 255 (участь у злочинній організації або керівництво нею, в тому числі щодо посадових осіб), частиною 2 статті 364 (зловживання службовими повноваженнями), частиною 5 статті 191 (незаконне заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем) та частиною 3 статті 209 (відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом) Кримінального кодексу.

В повідомленні від 19 вересня зазначено, що одинадцятьом учасникам злочинної організації, викритим раніше, наразі оновили підозри, додавши саме останню статтю - про легалізацію доходів, одержаних злочинним шляхом, а саме на суму понад 95 мільйонів гривень. В листопаді ж минулого року бюро повідомляло, що інкримінувало учасникам організації відмивання злочинних доходів на понад 10 мільярдів гривень.

У НАБУ підкреслюють, що активно працюють над виявленням осіб, які ухиляються від правосуддя, а також займаються встановленням інших ймовірних учасників злочинного угруповання та аналізують інші аспекти їхньої незаконної діяльності.

Related posts