Російські спецслужби залучають до своїх рядів навіть дітей, причому наймолодшому з них лише 10 років. Про це йдеться в інтерв'ю з прокурором Харківської області Олександром Фільчаковим.
Діяльність колаборантів і зрадників в Україні є однією з найскладніших і найболючіших тем. Важко усвідомити (і ще важче змиритися), як можна зважитися на таке в часи, коли Росія продовжує тероризувати, вбивати українців і руйнувати наші міста.
У другій частині інтерв'ю з OBOZ.UA керівник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков поділився інформацією про мотиви тих, хто підтримує країну-агресора, хто підпалює автотранспорт наших захисників і здійснює диверсійні акти. Він також розкрив, скільки справ щодо зрадників і колаборантів вже передано до суду.
Які причини можуть спонукати людину перейти на бік супротивника? Мені важко уявити, як можна ухвалити таке рішення.
Потрібно відзначити, що колаборанти, зрадники та інші прихильники "русского міра" керуються різними стимулами. По-перше, це прагнення до особистої вигоди, насамперед фінансової. По-друге, їхні дії часто зумовлені ідеологічними переконаннями: російська пропаганда діє настільки ефективно, що деякі люди починають вірити в правдивість її меседжів.
Деякі особи можуть також відчувати історичні чи культурні зв'язки з країною-агресором, що підсилює їхнє бажання співпрацювати. Психологічні травми та емоційний стрес, спричинені війною, також здатні призводити до рішень, які в інших обставинах людина не ухвалила б.
- Скільки на сьогодні в Харківській області оголошено підозр у таких злочинах, передано справ до суду?
З початку широкомасштабної агресії з боку російських окупантів, в Україні було висунуто підозри у державній зраді 243 особам, у колабораційній діяльності — 1031 особі, за пособництво агресору — 64 особам, а також за несанкціоноване розповсюдження інформації про доставку, переміщення зброї, боєприпасів та дії Збройних сил України — 65 особам. В результаті досудового розслідування до суду було передано обвинувальні акти стосовно 1003 осіб.
За злочини, пов'язані з державною зрадою, вже отримали вироки 25 осіб. Крім того, 511 колаборантів були засуджені за свої дії. Ще 5 людей визнано винними у пособництві агресивній державі, а 32 особи – у розповсюдженні інформації про переміщення Збройних Сил України та інші питання.
- Розкажіть, чи були справи, які вам найбільше запам'яталися? І чому.
Згідно з чинним законодавством, публічне озвучення певної інформації, включаючи імена підозрюваних або обвинувачених, заборонено до моменту винесення судом обвинувального вироку. Тому я можу поділитися деталями деяких справ, дотримуючись цих обмежень.
Наприклад, у справі державної зради, колабораційних дій та заперечення збройної агресії Росії проти України було висунуто підозру на адресу міського голови Вовчанська.
Під час тимчасового контролю над Харківською областю він добровільно зайняв посаду "керівника Волчанського територіального управління Временной гражданской администрации Волчанського району Харківської області", де організовував та підтримував діяльність незаконно створених органів влади, введених окупаційними силами. Досудове розслідування в цьому провадженні проводилось у режимі in absentia (спеціальна процедура, що застосовується, коли підозрюваний або обвинувачений відсутній в Україні). Обвинувальний акт було направлено до Чугуївського міського суду для розгляду справи по суті.
За підсумками досудового розслідування, яке здійснювалося також у формі in absentia, до суду було направлено обвинувальний акт у рамках кримінального провадження щодо підозри у вчиненні державної зради міським головою Куп'янська. Він перейшов на бік агресора та надавав допомогу його представникам у реалізації підривної діяльності. Наразі триває судовий розгляд цього обвинувального акту.
Слід підкреслити, що обом зрадникам світить довічний термін ув'язнення.
Ще один кейс - направлено до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно 41-річного чоловіка за фактом вчинення державної зради та порушення законів і звичаїв війни. Цей чоловік постійно контактував зі своїм давнім знайомим на призвісько "Шаман", який був керівником бригади "Призрак". У період з листопада 2022 по кінець жовтня 2023 року через Telegram обвинувачений передав ворогу щонайменше 100 локацій базування української армії, техніки, засобів протиповітряної оборони та енергообʼєктів.
Згідно з даними, наданими обвинуваченим 6 жовтня 2023 року, російські військові здійснили ракетний удар із застосуванням "Іскандера" по житловим будинкам у Київському районі Харкова. Ця атака призвела до поранень 12 мирних жителів і завдала шкоди кільком житловим та офісним будівлям, а також телекомпанії. В даний час триває судовий процес. Обвинувачений утримується під вартою, і йому загрожує довічне ув’язнення.
На термін до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна вже було засуджено родину зрадників, що співпрацювали з ворогом та ставали на заваді постачанню техніки і зброї на фронт.
36-річний брат та 46-річна сестра жили у селищі Донець Ізюмського району та працювали на місцевому комунальному підприємстві. У серпні 2023 року з жінкою через Telegram зв'язався співробітник Головного управління Генерального штабу ЗС РФ. Він поставив їй завдання збирати та передавати інформацію про місцезнаходження ЗСУ, фортифікаційні споруди, об'єкти залізничної інфраструктури на території Ізюмського та Чугуївського районів.
Сестра з братом збирали дані та передавали їх російському курирові у формі текстових повідомлень, фотографій та скріншотів з Google Maps, які містили геолокаційні мітки.
Зрадників затримали у березні 2024 року. На судовому засіданні брат та сестра вину визнали повністю, проте анітрохи не розкаялися. Аргументували це тим, що справді чекали на Росію і якби їх не викрили правоохоронці, вони продовжили б працювати на ворога.
- Деякий час тому помітно зросла (на мій погляд) кількість підпалів релейних шаф УЗ та військових автомобілів. Це так? Хто вчиняє ці злочини?
У 2024 році в Харківській області правоохоронці зафіксували більше 40 кримінальних випадків, пов'язаних із підпалом 37 автомобілів, що належали Збройним силам України або використовувалися військовослужбовцями.
Вказані кримінальні правопорушення розпочаті як за ст. 114-1 КК України (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань), так і за ч. 2 ст. 194 КК України (умисне знищення або пошкодження майна шляхом підпалу).
Щодо осіб, які скоїли зазначені кримінальні правопорушення, наразі відомо, що вони проживають у Харкові та його околицях. Це безробітні молоді люди, які здійснювали підпали автомобілів військових за вказівкою російських спецслужб, використовуючи Telegram-канали. Більшість з них керувалися корисливими мотивами, прагнучи швидко заробити гроші. За вимогою "замовників" процес підпалу авто документувався на відео.
Слід усвідомлювати, що Харківщина є зоною, близькою до фронту. Мета противника полягає в тому, щоб якомога більше порушити стабільність у цьому регіоні.
Щодо інцидентів підпалу релейних шаф "Укрзалізниці", на жаль, ми зафіксували й такі ситуації.
Один з учасників інциденту пошкоджував у Харкові релейні шафи, що відповідають за систему сигналізації, централізації та блокування, які забезпечують безперебійну роботу автоматики та гарантують безпеку залізничних перевезень. Перш ніж здійснити свої дії, він придбав на автозаправній станції рідину для розпалювання вогнища. Зловмисник, використовуючи лом, зламав металеві двері релейних шаф, облив електронне обладнання залізниці цією рідиною та підпалив його.
Чоловік займався документуванням наслідків та відправляв матеріали представнику російських спецслужб через месенджер. Ці спецслужби залучили його до виконання диверсійних дій через оголошення на сайті з пошуку роботи, на яке він свідомо відгукнувся. Попередні дані свідчать, що за кожен підпал він отримував приблизно 9 тисяч гривень.
Правоохоронні органи затримали підозрюваного у диверсійній діяльності відповідно до статті 208 Кримінально-процесуального кодексу України під час підпалу ще однієї релейної шафи "Укрзалізниці" у Харкові. В даний момент він утримується під вартою.
Зазначені акти саботажу потрібні противнику, аби перервати постачання озброєння та техніки для Сил оборони в харківському регіоні.
- Була інформація, що російська спецслужба активно вербує неповнолітніх.
На жаль, це правда. В даний час проводиться досудове розслідування у семи кримінальних справах, пов'язаних із підпалами автомобілів, які належать військовим, а також релейних шаф "Укрзалізниці". У цьому контексті перевіряється можливий зв'язок 13 неповнолітніх та малолітніх осіб. Наймолодший із них, якого залучили росіяни, всього 10 років!
Станом на сьогоднішній день, у п'яти кримінальних справах шість осіб отримали повідомлення про підозру. У цих справах неповнолітні та малолітні особи були залучені до диверсійної діяльності через месенджер Telegram представниками спецслужб країни-агресора, використовуючи анонімні акаунти та обіцяючи їм фінансову винагороду. Ці особи не є ідеологічними прихильниками. На мою думку, вони представляють одну з найбільш вразливих категорій суспільства, оскільки діти особливо схильні до зовнішнього впливу.
Правоохоронні органи активно займаються всебічною та організованою роботою з підлітками, пояснюючи їм, зокрема, наслідки своїх вчинків. Результати вже помітні: з вересня спостерігається зниження злочинності як серед дорослих, так і серед молоді. Існує законодавство, яке чітко визначає кримінальну відповідальність. Будь-яка співпраця з Росією має свої негативні наслідки.