Осіннє свято "миротворців"


З наближенням другого Саміту миру, який оголосив президент України Володимир Зеленський (з можливим залученням РФ), зростає й кількість пропозицій щодо миру.

Старт нового політичного сезону в Західному світі відкрив для України, серед інших ініціатив, нові пропозиції щодо миру. Згідно з даними видання La Repubblica, канцлер Німеччини Олаф Шольц активно співпрацює зі своїми колегами по партії над розробкою оновленої версії "Мінських угод", яка, зокрема, передбачає можливість передачі певних українських територій Москві.

Цікаво, що цей так званий "мирний план" з'явився в медіа після нищівної поразки правлячої Соціал-демократичної партії Німеччини на виборах у Тюрінгії та Саксонії. Ці вибори стали справжнім тріумфом ультраправих, які отримали 32% голосів з Альтернативою для Німеччини, в той час як соціал-демократи змогли набрати лише 15%. Відомо, що ультраправі виступають за швидке укладення миру з Росією та скасування антиросійських санкцій. На фоні цих подій почали з'являтися чутки про можливу поразку партії Шольца на виборах 22 вересня у Бранденбурзі, що змусило канцлера "використати українську карту", аби знайти вихід зі скрутної ситуації.

Офіційно про новий "Мінськ-3", звісно, ніхто не говорить, однак сам Шольц вже заявив, що "настав час для дискусій, як прискорити завершення війни в Україні". Про примус до миру, виходячи з заяв, не йдеться, бо "Німеччина продовжить підтримувати Україну", навіть попри падіння популярності правлячої партії. Втім, хоча головна економіка ЄС допомагає Україні найбільше, в наступному році заплановано скорочення бюджетної підтримки.

Політолог Олеся Яхно вважає, що Захід може бути відкритий до тимчасового призупинення війни.

"Враховуючи президентські вибори в США та можливу затримку у зовнішньополітичних діях Америки в період формування нової адміністрації, європейські лідери, ймовірно, прагнуть тимчасово призупинити військові дії, щоб мати змогу розробити нову стратегію щодо конфлікту у співпраці зі США," - зазначила вона.

Однак, за її словами, таке затягування виглядає не зовсім логічно, оскільки "антизахідні альянси, навпаки, у цей час активізуватимуть свої дії": "Наприклад, постачання ракет Іраном для Росії – це вже реальність".

Дійсно, Росія активно демонструє своє бажання продовжувати агресію, поки має доступ до необхідних ресурсів. Навіть після початку операції ЗСУ на Курщині, Путін не був налаштований на діалог з Україною. Хоча на початку вересня він проявив певну гнучкість, готовність до компромісів залишалася під питанням. У простих словах: російські окупанти не готові до миру, навіть якщо це передбачало б поступки в питаннях територій України. Кремль не відмовляється від своїх намірів підкорити Україну і шукає альтернативні шляхи, окрім відкритої агресії. Серед таких стратегій можна виділити використання забутої "м'якої сили" та повзучу анексію.

"Глава Міністерства закордонних справ Росії Сергій Лавров відкрито заявив, що українська територія їх не турбує. Вони ведуть боротьбу за 'права людей'. Якщо проаналізувати цю заяву, можна зробити висновок, що російська сторона прагне забезпечити виняткові права для росіян в Україні. Лавров підкреслив, що їхня увага зосереджена на 'російській Україні'," - зазначає політолог Михайло Бассараб.

Якщо перекладати з російської канцелярщини, йдеться про сучасну версію нереалізованого "особливого статусу" Донбасу, що, в уявленні окупантів, повинно призвести до повзучої білорусізації України. Потенційно, Росію такий сценарій цілком влаштує.

Екс-президент та кандидат на посаду номер один у США від Республіканської партії Дональд Трамп, якого тривалий час було прийнято вважати ледь не проросійським, також продовжив просування свого блискавичного мирного плану... Він вже пообіцяв двома дзвінками - Зеленському та Путіну - покласти край російсько-українській війні. А, якщо не вдасться, ще один зі сценаріїв (за умови незговірливості Путіна) - вдарити по РФ дешевою нафтою, як колись по Радянському союзу.

Нагадаємо, тоді, переважно, зусиллями Саудівської Аравії, вартість "чорного золота" знизилась до близько 12 доларів за барель, що дуже болісно вдарило по економіці "великого та могутнього". Зараз же, на думку Трампа, РФ буде боляче, якщо вартість "чорного золота" знизиться до 40 доларів.

"Трамп підкреслив, що Путін не зможе підтримувати війну, якщо ціна на нафту впаде до 40 доларів за барель. Однак він не розкрив подробиць щодо своїх намірів знизити вартість 'чорного золота' до цієї позначки."

Під час недавніх дебатів з кандидаткою від демократів Камалою Харріс, Трамп уникнув чіткої відповіді на запитання, чи підтримує він перемогу України та чи це відповідає інтересам США. Таким чином, передвиборче невизначене становище щодо "мирного плану Трампа" залишається актуальним.

Зазначимо, що її суперниця з Демократичної партії, Камала Харіс, також не надала чітких деталей, лише підкресливши необхідність "продовжувати підтримувати Україну".

Не відстає від головного геополітичного суперника Китай. Після того, як мирний план по Україні від Піднебесної не дуже зайшов світу, Сі Цзінпінь закликав "створити сприятливі умови для політичного врегулювання". І від лаврів миротворця Китай відмовлятися не збирається.

"Китай завжди займав об'єктивну та справедливу позицію стосовно української ситуації і буде продовжувати свої зусилля для підтримки збалансованих, об'єктивних і раціональних думок у міжнародному співтоваристві. Це необхідно для досягнення більшого міжнародного консенсусу та створення умов, які сприятимуть швидкому припиненню вогню та завершенню війни", – підкреслили в Міністерстві закордонних справ Китаю.

Відзначився знову один з відомих "миротворців" – прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. У липні він вже виступав в ролі своєрідного "віп-посланця" між Путіним та державами ЄС, передавши в Брюсель пропозиції щодо миру від російського лідера, в яких абсолютно не згадувалась територіальна цілісність України. Тепер Орбан оголосив про нову миротворчу ініціативу: "Я працював над цим проектом все літо, ми діємо на міжнародній арені. Незабаром з'являться нові переконливі пропозиції, деякі з них можна буде побачити вже у вересні. Потрібно продовжувати цю роботу". Отже, чим саме здивує угорський прем'єр на цей раз, поки залишається під питанням.

"Все свідчить про те, що наближаючись до нового року, з'являться три мирних ініціативи: ініціатива США (яка нещодавно була окреслена в журналі Foreign Affairs і полягає в необхідності заморозити конфлікт, запобігти його відновленню та дочекатися смерті Путіна), український план миру, а також китайська пропозиція, яка наразі, по суті, не відрізняється від того, що було озвучено у Foreign Affairs", - зазначає політолог Вадим Денисенко.

А от чи доведуть ці напрацювання та декларації до реальних перемовин - питання відкрите.

На думку Андрія Клименка, керівника Інституту стратегічних чорноморських досліджень, чергові "іноземні вкиди" щодо можливих переговорів слід сприймати з недовірою. Він підкреслює, що жодних переговорів з Путіним не відбудеться, як і не варто очікувати на будь-яке припинення вогню.

"Десять складових українського мирного плану залишаться незмінними. Вони мають значення не лише через свою доцільність, але й завдяки підтримці суспільства. І, що особливо важливо, це необхідно для того, щоб уникнути звинувачень у відмові України від миру", - підкреслив він.

Саме цей мирний план лежить в основі Самітів миру. Другий - на осінь 2024 року - вже анонсував президент України Володимир Зеленський.

При цьому він також висловив сподівання, що війна завершиться "на прийнятних для України умовах" через тиск партнерів та успішної операції ЗСУ на Курщині. І, можна припустити, що головним елементом тиску буде зброя.

Сполучені Штати, після офіційно підтвердженої передачі Росії іранських балістичних ракет, отримали більше аргументів за зняття заборони на удари вглиб російської території. І шанси на те, що Вашингтон все ж вдасться переконати, зросли. Держсекретар Ентоні Блінкен на спільній прес-конференції з міністром закордонних справ Великобританії Девідом Лемі підтвердив, що це питання буде обговорюватися на зустрічі Джо Байдена з прем'єром Великобританії Кіром Стармером. Виглядає так, що зняття заборони є питанням часу.

Отже, в даний момент головною метою є формування військових умов, які сприятимуть запиту Росії на справжній мирний процес. Оскільки Україні надають лише можливість "не програти", це не мотивує Кремль до ведення мирних переговорів. Більш того, поки Захід вагається, остерігаючись порушити існуючий статус-кво, Росія адаптується до санкцій, знаходячи у них "вразливості" і продовжуючи нарощувати свій арсенал.

Related posts