Кабінет Міністрів України - Сергій Марченко ознайомив народних депутатів України з проектом державного бюджету на 2025 рік.


Сьогодні, 20 вересня, Міністр фінансів України Сергій Марченко презентував проект Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік".

"Це третій бюджет, що готується під час повномасштабного вторгнення: при значному ступені невизначеності, постійній зміні перебігу подій на фронті та виникненні нових викликів і шоків для країни. В таких непростих умовах та з обмеженими ресурсами ми змогли гарантувати основний пріоритет наступного року - безпеку країни. Можу впевнено сказати, що за планом бюджету на 2025 рік оборону України буде забезпечено", - повідомив Міністр фінансів Сергій Марченко під час представлення бюджету.

"Ми повертаємось до середньострокового планування бюджету, і цей проект був розроблений на основі Бюджетної декларації на 2025-2027 роки. Це наша відповідальність відповідно до програми співпраці з МВФ, яку ми виконали. Усі основні параметри бюджету були узгоджені з представниками Фонду в рамках нещодавньої технічної місії, яку ми успішно завершили," - зауважив він.

Головне з виступу Сергія Марченка:

Макропоказники

Прогноз основних економічних показників на 2025 рік, який був включений до проекту бюджету, передбачає:

Входи загального бюджету держави

Входи загального бюджету держави (без грантів та міжбюджетних трансфертів) заплановані у сумі 2 трлн 7 млрд гривень, що на 411 млрд грн більше ніж цього року.

Доходи розраховані відповідно до актуальної податкової бази з урахуванням проекту змін до Податкового кодексу України, який був ухвалений у першому читанні Верховною Радою України.

Основні джерела доходів

У наступному році ми маємо намір збільшити доходи від усіх основних податків. В особливості:

* Податок на додану вартість з імпортованих товарів становить 594 млрд грн, що на 95 млрд грн більше за запланований показник на цей рік.

* ПДФО составил 354 миллиарда гривен, увеличившись на 150 миллиардов.

* Податок на додану вартість з виготовлених товарів - 318 мільярдів гривень (+29 мільярдів);

* Податок на прибуток склав 206 мільярдів гривень, що на 22 мільярди більше.

* акцизний податок на вироблену продукцію склав 132 млрд грн, що на 34 млрд більше.

* акцизний податок на імпортовані товари - 115 мільярдів гривень (+20 мільярдів гривень).

Видатки

Витрати загального фонду державного бюджету заплановані в сумі 3 трильйони 644 мільярдів гривень, що на 535 мільярдів гривень перевищує показник поточного року.

У проекті державного бюджету закладено:

У 2025 році загальний бюджет на національну безпеку та оборону становитиме 2 трлн 223 млрд грн, що приблизно дорівнює 26% від валового внутрішнього продукту. Це на 530 млрд грн перевищує заплановані витрати цього року та на 46 млрд грн більше, ніж передбачалося на 2024 рік, з урахуванням поправок до державного бюджету, ухвалених Верховною Радою України 18 вересня.

В особливості:

- на грошове забезпечення військовослужбовцям - 1 трильйон 158 млрд грн.

- на створення і закупівлю озброєння та військової техніки - 737 млрд грн.

Близько 55 мільярдів гривень буде спрямовано на вдосконалення оборонно-промислового комплексу. Також передбачено виділити 47 мільярдів гривень для розробки та придбання безпілотних літальних апаратів.

Ресурс - кошти військового ПДФО.

У бюджеті враховано такі напрями соціальних програм:

Пенсії для понад 10 млн українських пенсіонерів будуть перераховано вчасно і в повному обсязі. Крім того, у березні 2025 року вони будуть проіндексовані.

Основні напрямки: програми для підтримки людей з інвалідністю, зокрема забезпечення протезами – враховані всі потреби на 100%, а також 3,8 млрд грн виділено на підтримку дітей та їх сімей.

У наступному році для надання допомоги ветеранам війни та демобілізованим особам заплановано забезпечення:

В особливості:

Основні напрямки: формування єдиного медичного середовища шляхом інтеграції всіх державних медичних установ до Програми медичних гарантій, повне забезпечення потреби в донорській крові та її компонентах, надання житла для медиків у сільських районах, а також забезпечення безкоштовних медичних послуг для пацієнтів в рамках Програми медичних гарантій.

Пріоритети: створення надійних та комфортних умов для навчання, а також оптимізація розподілу освітньої субвенції після підтвердження кількості учнів.

Необхідно акцентувати увагу на тому, що вказані витрати не охоплюють капітальні інвестиції, які є частиною різних сфер, таких як енергетика, транспорт, освіта, охорона здоров'я, соціальний захист та інші. Ці інвестиції розглядаються окремо в контексті виконання публічних інвестиційних проектів, що регулюються системою управління публічними інвестиціями (PIM).

У 2024 році Уряд України розпочав реформу управління публічними інвестиціями (PIM).

Це комплексна реформа, яка включає зміну в підходах до відбору проектів, у які буде інвестувати держава. Враховуючи значну потребу України у відновленні, відбудові, PIM допоможе зібрати всі проекти та визначити пріоритетні напрями економіки для інвестицій. Це полегшить визначення найбільш актуальних проектів та спростить роботу з донорами у залученні коштів на відбудову.

З метою досягнення цієї мети, український Уряд працює над створенням інтегрованої ІТ-екосистеми, яка забезпечить ефективний процес ухвалення рішень, зосереджуючи увагу на стратегічних пріоритетах та потребах держави. Цей інструмент сприятиме підвищенню прозорості діяльності Уряду у залученні інвестицій.

Кожен проект буде аналізуватися з огляду на його економічний вплив на Україну, зокрема, враховуючи його внесок у валовий внутрішній продукт (ВВП), охоплення населення, а також готовність до впровадження.

Реформа реалізується з урахуванням вимог до оперативного відновлення та післявоєнного відбудови, а також на основі порад Світового банку, Міжнародного валютного фонду та передових європейських стандартів.

Цей текст стосується, зокрема, ініціатив по відновленню та вдосконаленню енергетичної інфраструктури, систем водопостачання, а також придбання медичних апаратів та обладнання. Основними пріоритетами на 2025 рік є галузі охорони здоров'я, освіти, транспорту і енергетики.

У 2025 році планується впровадження нової системи управління публічними інвестиційними проектами. Загальний обсяг державного бюджету, призначеного для фінансування інвестиційних ініціатив, складе 156,1 мільярда гривень, а також передбачено 115 мільярдів гривень для фінансування під державні гарантії згідно з міжнародними угодами.

Для підтримки підприємництва заплановано виділити приблизно 25 мільярдів гривень, зокрема на реалізацію програми 5-7-9, надання грантів для бізнесу, компенсацію витрат на сільгосптехніку та на гуманітарне розмінування.

Для відшкодування втрат місцевих бюджетів, зокрема внаслідок перерасподілу ПДФО з військових, в бюджеті закладено понад 51 мільярд гривень.

Заплановано 12,2 млрд грн субвенції для покриття різниці в тарифах на теплопостачання, водопостачання та водовідведення.

Необхідність у зовнішніх фінансах на 2025 рік становить 38,4 мільярда доларів США. Ці оцінки були погоджені з фахівцями Міжнародного валютного фонду під час їхньої місії у вересні цього року.

Ці кошти плануємо залучити від ЄС, МВФ, країн Великої сімки. Важливим є рішення країн G7 - щодо виділення Україні 50 млрд доларів США, забезпечених майбутніми доходами від арештованих резервів центробанку рф.

Ми активно займаємося забезпеченням фінансування для України, щоб вона змогла його отримати вже з початку 2025 року. Ми чітко донесли до партнерів наші ключові вимоги та пріоритети.

По-перше, використання грантової форми фінансування дозволяє уникнути підвищення боргового тягаря.

Також існує можливість їх застосування для фінансування всіх ключових витрат, зокрема на озброєння.

І, по-третє, фінансування повинно бути беззаперечним.

Вказані 50 мільярдів доларів США становлять перший етап розблокування російських активів, які були заморожені в країнах G7 та ЄС. Зв'язок фінансової підтримки для України з цими активами свідчить про прогрес у питанні їх повернення.

Прогноз щодо фінансування державного бюджету на 2025 рік передбачає зменшення дефіциту до 19,4% ВВП, тоді як у 2024 році (за попереднім планом) він складе 20,6% ВВП, а за оновленим планом — 24,1% ВВП. Це узгоджується з оцінками міжнародних партнерів.

У 2025 році співвідношення державного боргу до валового внутрішнього продукту зменшиться з 100,5% до 97,0%. У грошовому еквіваленті це дорівнюватиме 8,2 трильйона гривень.

Заплановані державні запозичення становитимуть 2 трильйони 238 мільярдів гривень, з яких внутрішні запозичення складуть 579,2 мільярда гривень.

Виплата державного боргу становить 691 мільярд гривень, а витрати на його обслуговування досягають 481 мільярда гривень.

Надалі народні депутати України та профільні комітети мають сформувати пропозиції до проекту Держбюджету-2025 і подати їх до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

Related posts