Економічна відповідальність в дії: приклад компанії ОККО – Delo.ua


Компанія ОККО вже більше 25 років активно функціонує на українському ринку, з самого початку орієнтуючись на принципи прозорості та відповідальності. Вона впроваджує елементи "білого бізнесу", що включає в себе повну сплату податків, легальне працевлаштування всіх працівників, а також строгі стандарти якості своїх товарів і послуг. У матеріалі Delo.ua ми розглянемо, якою повинна бути економічна та соціальна відповідальність бізнесу з перспективи команди ОККО.

Безумовно, компаніям, які чесно виконують свої податкові зобов'язання і дотримуються норм, важче змагатися з тими, хто ухиляється від сплати податків і заповнює ринок підробленою продукцією. Проте, завдяки прозорості фінансових операцій, ОККО має змогу залучати кредитні ресурси на вигідних умовах, зокрема від міжнародних фінансових організацій. І це не просто теоретичний сценарій — ОККО є провідним позичальником у сфері паливного ритейлу від Європейського банку реконструкції та розвитку і навіть під час воєнного стану продовжує отримувати фінансування від цього міжнародного фінансового інституту.

Прозора робота і чесна сплата податків ще більше важлива сьогодні, коли країна перебуває у стані війни.

Це на 57%, або на 3,5 мільярда гривень, більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Важливо також зазначити, що ринкова частка ОККО у паливному роздрібі становить приблизно 20%. Проте, за підрахунками експертів консалтингової компанії "А-95", ОККО сплатила до бюджету стільки ж податків з операційної діяльності, як усі інші АЗС-мережі України з першої десятки разом узяті. Якщо ж брати до уваги тільки податок на прибуток, то частка ОККО сягає 80%.

ОККО протягом кількох років систематично розміщує фінансові звіти на своєму корпоративному веб-сайті. Додатково, щоквартально компанія інформує ЗМІ та соціальні мережі про сплачені податки за попередні три місяці. Цей підхід сприяє відкритості та прозорості у взаєминах з клієнтами та партнерами.

Також важливим "фронтом" для "білих" компаній на паливному рику України є боротьба з тіньовим сегментом, який завдає значної шкоди економіці держави та споживачам. Компанія системно бореться з цим явищем, співпрацюючи з іншими добросовісними учасниками ринку, державними інституціями та експертами. Хоча повністю подолати тіньовий ринок ще не вдалося, деякі позитивні результати вже досягнуті.

У 2021 році ОККО, як член Нафтогазової асоціації України, ініціював значну соціальну кампанію, спрямовану на боротьбу з нелегальним ринком пального. В рамках цієї кампанії на 400 білбордах по всій країні було розміщено інформацію про шкідливі наслідки діяльності "сірих" АЗС та міні-НПЗ для економіки. Важливо було донести до громадськості, що такі тіньові операції можуть призводити до втрат державного бюджету на рівні приблизно 18 мільярдів гривень щорічно. Завдяки активному інформуванню вдалося закрити безліч нелегальних точок продажу пального.

Також, компанія ОККО відіграла активну роль у впровадженні системи електронного адміністрування реалізації пального та етилового спирту (СЕАРП) в Україні. Вона співпрацювала з органами державної влади, проводила інформаційні кампанії, надавала професійні консультації та експертні оцінки. Ці зусилля мали позитивний вплив. В кінці 2022 року тіньовий сегмент ринку знизився до рекордно низького показника - 10-11%. Експерти галузі визнають, що детінізація ринку відбулася також під впливом інших факторів, але роль електронного адміністрування в цьому процесі була значною.

У періоди економічних труднощів вкрай важливо зберегти кваліфіковану команду, адже саме вона забезпечує дотримання стандартів доброчесного бізнесу. Заробітна плата виступає ключовим чинником у цьому контексті. За інформацією компанії ОККО, у 2023 році середня місячна зарплата їхніх працівників перевищувала 25 тисяч гривень, що робить її найвищою серед українських мереж автозаправок. У той же час, в ряді інших великих мереж, які мають понад 100 АЗС по всій Україні, середній оклад становить всього 10 тисяч гривень або навіть менше. Це, в свою чергу, призводить до недостатності коштів на військові потреби, оскільки єдиний військовий збір та податок на доходи фізичних осіб стягуються саме з офіційних зарплат.

Окрім свідомої сплати податків, ОККО активно підтримує державу через різні програми благодійності та допомоги силам оборони. На постійній основі ведеться робота з підсилення війська і це стало флагманським напрямом діяльності компанії від початку повномасштабного вторгнення. За цей час . Ключовим проєктом є ініціатива, яка реалізується спільно з фондом "Повернись живим" - ОКО за ОКО, в рамках якої компанія віддає по 1 гривні з кожного проданого літра пального Pulls 95 чи Pulls Diesel.

Наразі триває вже третя хвиля проєкту, що має на меті для десантно-штурмових військ. До речі, станом на кінець вересня 6 Пульстронів уже передано на передову.

Нагадуємо, що в рамках першої фази проєкту були забезпечені розвідувальні підрозділи. У другій фазі ж отримали підтримку 33 бригад територіальної оборони. Зокрема, військові отримали 300 мінометів, 200 кулеметів і 100 гранатометів.

Вражаюча ефективність цієї ініціативи очевидна, адже завдяки зусиллям ШАРКІВ вже було знищено російської техніки на загальну суму $733 млн. Серед знищених об'єктів, які більше не становитимуть загрози для України, є: 110 артилерійських систем різних типів, 73 одиниці транспортних засобів, 35 реактивних систем залпового вогню, 23 зенітні ракетні комплекси, 18 броньованих машин, 16 танків, а також 10 радіолокаційних станцій і систем зв'язку ворога.

Не можна забувати, що з березня 2022 року ОККО безкоштовно забезпечує наших військових кавою та хотдогами в прифронтових зонах. Ця ініціатива здійснюється з щирим бажанням, адже компанія усвідомлює, наскільки важливою є така підтримка для наших захисників.

Важливими залишаються й проєкти, які допомагають відновленню країни. Це відбудова постраждалих об'єктів освіти та інфраструктури, допомога регіонам, що постраждали від війни, підтримка медицини тощо. Власне, за підтримки ОККО було реалізовано такі проєкти:

ОККО не планує зупинятися на досягнутому. Команда та керівництво компанії усвідомлюють, що сьогодні відповідальний бізнес не може обмежуватися тільки комерційними цілями, навіть якщо його діяльність є абсолютно прозорою та він сумлінно підтримує країну через сплату податків. Адже, якщо не надати підтримку Україні зараз, у майбутньому можуть втратити сенс будь-які плани щодо відкриття чи розвитку нових автозаправок.

Related posts