АР провело розслідування щодо небезпечної тактики використання дронів-приманок Росією під час атак на Україну.
Виробництво риболовних приманок стартувало на початку 2024 року, і в даний момент завод виготовляє приблизно 40 одиниць щодня, а також близько 10 бойових приманок.
На секретному заводі у Татарстані в РФ інженери виготовляють сотні дронів-приманок, призначених для виснаження української системи ППО.
Згідно з розслідуванням Associated Press (АР), на підприємстві поблизу Єлабуги почали виробляти термобаричні дрони разом із спеціальними приманками. Основна небезпека термобаричних боєголовок полягає в їх здатності створювати потужний вихор із високим тиском і температурою, який здатен пробивати товсті стіни. Вони поглинають весь кисень у своєму оточенні і мають жахливу репутацію через серйозні травми, які можуть виникнути навіть за межами зони вибуху, такі як колапс легенів, пошкодження очей і травми головного мозку.
Згідно з інформацією, наданою виданням із посиланням на джерело з галузі російського виробництва безпілотних літальних апаратів, наприкінці 2022 року в Росії був розроблений план, відомий під кодовою назвою "Операція Ложна Ціль". Суть цього задуму полягала у запуску бойових БПЛА разом із численними приманками, наповненими ганчірками або піною. Важливо відзначити, що на радарах ці об'єкти не мають жодних відмінностей від безпілотників, які перевозять боєприпаси.
"Концепція полягала в розробці безпілотного апарату, що викликатиме у противника почуття невизначеності. Ворог не знатиме, чи має справу з реальною небезпечною зброєю, чи з безневинною пінопластовою іграшкою", - повідомило джерело АР.
Тепер українській системі протиповітряної оборони доводиться ухвалювати рішення щодо оптимального використання обмежених ресурсів для відбиття атак, які можуть відбутися за лічені секунди. Як зазначає видання, в останні тижні ворог активно використовує приманки для атак на територію України.
Агентство AP, посилаючись на супутникові знімки, повідомило, що завод поблизу Єлабуги зазнав розширення після початку війни в Україні в 2022 році, внаслідок чого деякі його підрозділи переключилися на військове виробництво. Хоча на відео, що circulates в інтернеті, підприємство представляє себе як інноваційний центр, Девід Олбрайт з Вашингтонського Інституту науки та міжнародної безпеки акцентував, що основною метою заводу є виробництво та реалізація безпілотників для Міністерства оборони Росії. Видання також зазначило, що рекламні матеріали та відеозаписи заводу були видалені відразу ж після того, як розслідування виявило, що багато африканських жінок, які були завербовані, скаржилися на обман і примусову праці на цьому виробництві.
Снайпер з позивним "Розмарин" поділився, що за майже два роки служби йому вдалося знищити безліч дронів. Він згадує один випадок, коли натрапив на безпілотник, заповнений ганчір'ям і піною. "Цей дрон був частиною великої групи і летів одним з останніх. Поки він знаходиться у повітрі, нам важко визначити його тип, адже все, що є всередині, залишається невідомим. Ми можемо дізнатися про це лише після того, як його збивемо," - уточнив військовослужбовець.
У статті йдеться про те, що завдяки певним оптичним ілюзіям радар не здатний розрізнити безпілотники, оснащені вибухівкою або термобаричною зброєю, також відомою як вакуумна бомба, від дронів, які не мають бойових елементів або використовуються для спостереження. "Навіть усвідомлюючи, що приманки складають значну частину атак, спрямованих проти України, вона не може дозволити собі пропустити жодну з них", - зазначають автори.
Виробництво приманок почалося на початку 2024 року, і зараз завод випускає близько 40 таких на день і близько 10 бойових, які коштують приблизно $50 тис. і займають більше часу для виробництва, сказали фахівці, які знають деталі про російське виробництво безпілотників.
З військової точки зору термобарика ідеально підходить для переслідування цілей, які знаходяться або всередині укріплених будівель або глибоко під землею. Цей тип боєголовки має можливість знищити величезну будівлю, особливо багатоповерхівку.
Російські військові практично щовечора здійснюють атаки дронів на територію України. 13 листопада вранці збройні сили РФ вперше за останні два місяці провели комбіновану ракетно-дронову атаку на Київ. Внаслідок цього була пошкоджена житлова інфраструктура в Оболонському районі столиці. Під час повітряної тривоги сили протиповітряної оборони знищили в околицях міста близько десяти російських безпілотників.