Запрошення України до НАТО продемонструє, що не Путін визначає напрямок світового розвитку, заявив Президент.
Цю інформацію він озвучив під час пресконференції, що відбулася за результатами його участі в засіданні Європейської ради, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"По-перше, я хочу зазначити, що обговорював питання НАТО з Президентом Байденом, а також з Камалою Гарріс і Дональдом Трампом. Для нас надзвичайно важливо зміцнити наші позиції, і перший крок у цьому напрямку - це запрошення. Це свідчить про те, що в майбутньому ми можемо стати членами НАТО, з усвідомленням того, що це можливо після завершення війни", - підкреслив Зеленський.
Водночас він зауважив, що "ми не знаємо, коли буде закінчення війни", але як підкреслив Президент, "чим сильнішими ми будемо, тим швидше буде дипломатичне рішення щодо закінчення і справедливого миру".
"НАТО тематика сенситивна для Сполучених Штатів Америки. Весь цей час вони вважали, що для НАТО це втягування Альянсу у війну. Навіть запрошення для України в НАТО це начебто такі червоні лінії. На мою думку, юридично - ні, і це несправедливо. Якщо ви дійсно хочете, а не тільки говорите, що Україна буде в НАТО, і що вона дуже важлива для безпеки Європейського континенту, то це повинно співпадати з діями. Слова повинні завжди йти разом з діями. І тому invitation, я вважаю, ніякі не червоні лінії. І з ким? З вбивцею червоні лінії? Так ось invitation - це саме превентивний крок - показати, що не Путін змінює курс всього світу, а навпаки - весь світ готовий змінювати того чи іншого агресора, який починає жити поза світових правил. І тому для мене це питання важливе", - сказав Зеленський.
Також він поінформував про перебіг розмови із Дональдом Трампом з цього приводу.
"Я говорив із Трампом про НАТО, тому що в медіа були різні сигнали щодо відношення, щодо НАТО, щодо України в НАТО, тощо. Я наводив приклад Будапештського меморандуму. Мені здається, це зрозумілий приклад. Україна мала Будапештський меморандум. Там були ядерні держави. Найбільші держави у світі, які мають вплив, які мають ядерну зброю. Серед цих країн, безумовно, були Сполучені Штати Америки, Китай, Росія, Франція. Безумовні великі гравці, які мають ядерний потенціал. Чому з ними? Умовою було для України віддати ядерну зброю. Дуже великий об'єм, який був в України в той час", - сказав Зеленський.
Президент підкреслив, що партнери зобов'язалися забезпечити територіальну цілісність та суверенітет України в межах, визнаних на 1991 рік, відповідно до цього документа: "Ось що зазначено у меморандумі. Якщо ж Росія порушила його, будучи гарантом, то як можна довіряти цьому документу? І як можна вірити іншим партнерам, які обіцяли захистити нашу територіальну цілісність і суверенітет? Відповідь проста: це не працює. Цей меморандум не виконується. А чи діють домовленості великих партнерів з Росією? Ні, вони також не працюють".
Зеленський зауважив, що домовленості були не тільки України та Росії, а з усіма партнерами.
"Значить, в цілому всі ці домовленості не спрацювали. Хто з цих великих країн, всіх ядерних держав, постраждав? Всі? Ні, одна Україна. Хто віддав ядерну зброю? Всі? Ні, одна. Хто? Україна. Хто сьогодні воює? Україна. І тому виходить у нас так, і в розмові з Дональдом Трампом я сказав: у нас виходить так, який же вихід? Або в України буде ядерна зброя, і тоді це для нас захист, або ми повинні мати якийсь альянс. Окрім НАТО на сьогодні ми не знаємо дієві альянси. Країни НАТО сьогодні не у війні. Країни НАТО не воюють. В країнах НАТО люди всі живі. І слава Богу! І тому ми і обираємо НАТО. Не ядерну зброю. Ми обираємо НАТО", - заявив він.
За словами Президента, щодо цього питання його почув Дональд Трамп: "Він (Трамп - ред.) сказав: у вас справедливі аргументи. Мені здається, це важливо. Війна ця іде давно, Путін це робить давно, захоплюючи нас. Він спочатку енергетичну незалежність нашу поламав, а потім уже і територіальну цілісність. Тобто це давно. Вплив на всі державні інституції в Україні були Російською Федерацією. Візьміть деталі наших розвідок. Нашої Служби безпеки. В усіх правоохоронних органах України були представники Російської Федерації. Це і є втрата суверенітету, а потім вже - територій завдяки повномасштабному вторгненню".
Як повідомляло агентство Укрінформ, напередодні постійна представниця США в НАТО, посол Джуліанн Сміт, підкреслила, що Вашингтон залишається на чіткій позиції, вважаючи, що Україна йде "незворотнім шляхом" до приєднання до Північноатлантичного альянсу. Проте, наразі можливість короткострокового запрошення України до НАТО не є предметом офіційного обговорення.