Яким чином залучення Північної Кореї може змінити хід війни між Росією та Україною?


У НАТО отримали інформацію про прибуття військовослужбовців з Північної Кореї, які планують взяти участь у боротьбі на боці Росії в Україні. Які наслідки це матиме для ходу конфлікту, і які реакції з цього приводу висловлюють європейські та американські держави?

Співпраця між Росією та Північною Кореєю не є новим явищем: ще в червні президент Росії Володимир Путін здійснив візит до Пхеньяна, де уклав угоду про співпрацю в сфері безпеки з північнокорейським лідером Кім Чен Ином. Раніше також надходили повідомлення про значні постачання північнокорейської зброї, зокрема артилерійських снарядів, до Росії. Крім того, у 2023 році Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило про прибуття обмеженого контингенту північнокорейських військових на окуповані території України.

Нещодавно південнокорейська розвідувальна служба NIS оприлюднила нові дані, які свідчать про значне збільшення участі Пхеньяна: до 12 тисяч північнокорейських військових готові приєднатися до бойових дій на боці Росії проти України. Деякі з них вже направилися до Владивостока, російського портового міста. NIS також повідомляє, що 3000 солдатів вже досягли території Росії. З метою маскування їм надано російську військову форму. Команда DW, яка спеціалізується на перевірці аудіовізуальних матеріалів, підтвердила, що відео з північнокорейськими військовими, опубліковане NIS, дійсно було зроблено в Східному військовому окрузі Росії. Однак жодна з країн — ні Росія, ні Північна Корея — поки що не підтвердила цю інформацію офіційно.

Наразі конкретної інформації ще небагато, натомість не бракує різних припущень, зауважив у коментарі DW старший науковий співробітник Мюнхенської конференції з безпеки (MSC) Ніко Ланґе (Nico Lange). "Але немає сумніву в тому, що північнокорейці перебувають в Росії, де проходять тренування. І також немає сумніву в тому, що вже деякий час, незабаром після візиту Володимира Путіна в Пхеньян, як інженерні бригади армії Північної Кореї почали активно діяти на окупованих територіях України".

У той же час Ланґе підкреслює: "Не варто поспішати з висновками на основі інформації, що наразі розповсюджується. Немає підстав автоматично вважати, що 12 тисяч північнокорейських військових воювали в Україні пліч-о-пліч з росіянами. На сьогодні у нас немає підтверджень цього факту", - наголошує він.

Читайте також: Юн Сок Йоль про військових з КНДР в Росії: Провокація, що загрожує глобальній безпеці

Все ж, з української точки зору, все це викликає серйозну тривогу. Тоді, коли російський президент Путін цього тижня вдає із себе шанованого господаря саміту БРІКС, Київ зайнятий питаннями подальшої підтримки. Так званий "план перемоги" президента України Володимира Зеленського поки не дістав імпульсу. І Україна може побоюватися, що президентські вибори у США на початку листопада виграє Дональд Трамп. А він, як відомо, спекулював припиненням збройної допомоги, а днями навіть говорив про співвідповідальність Зеленського за вторгнення Росії в Україну.

Сам Зеленський на вихідних закликав партнерів орієнтуватися на явні докази присутності солдатів КНДР. "Не можна давати злу вирости. Якщо світ мовчатиме зараз і якщо нам доведеться стикатися із солдатами з Північної Кореї на фронті так само постійно, як захищатися від "шахедів", то це точно нікому у світі не піде на користь і лише подовжить цю війну", - наголосив український президент 20 жовтня.

Ознайомтеся також з: Аналіз: Північна Корея ризикує у своїх діях.

Вирішальне значення має те, як відреагують США, адже Вашингтон є не тільки найбільшим прихильником України, але й оборонцем Південної Кореї. США були й першими з членів НАТО, хто заявив про докази присутності північнокорейських військ в Росії. Все ж міністр оборони США Ллойд Остін поки коментує небагатослівно: "Що саме вони (солдати КНДР - Ред.) там роблять? Це ще належить з'ясувати. Якщо вони мають намір брати участь у цій війні від імені Росії, то це дуже, дуже серйозна проблема", - сказав він, перебуваючи у Римі.

Це проблема, яка, ймовірно, сильно займатиме наступну адміністрацію США, хто б не переміг на виборах - Дональд Трама або Камала Гарріс. Експерт MSC Ланґе вважає, що Європа також поки перебуває в очікуванні результатів виборів у США 5 листопада: "Я не бачу зараз, щоб великі держави в Європі об'єднувалися для розробки спільної стратегії. Чого ми хочемо досягти в Україні? Що ми робимо проти самої Росії і проти тих, хто її підтримує? І як нам діяти разом? Це те, що нам потрібно (визначити - Ред.)", - розмірковує Ланґе.

Представниця НАТО, що перебуває у Брюсселі, висловила думку, що якщо військові з Північної Кореї вступлять у бойові дії в Україні, це стане "серйозним загостренням підтримки незаконної агресії Росії з боку КНДР та ще одним свідченням втрат Росії на фронті". Альянс наразі розглядає можливі наступні кроки.

Експерт з питань зовнішньої політики від християнських демократів, найбільшої опозиційної партії Німеччини в Бундестазі, Родеріх Кізеветтер, вважає, що ігнорування Європою очевидного нарощування військ Північної Кореї є "катастрофічною помилкою". Він наголошує на необхідності єдиної та рішучої відповіді, що включає застосування сили та стримування. В інтерв'ю DW депутат підкреслив, що "багато європейських держав давно прагнуть цього". На його думку, Німеччина повинна нарешті переглянути свою позицію. Кізеветтер також повторив вимоги щодо зняття обмежень на дальність використання української зброї, надання Україні більш потужних озброєнь та запрошення Києва приєднатися до НАТО.

Міністерство закордонних справ Німеччини скликало тимчасового повіреного у справах Північної Кореї. Йому наголосили на важливості безпеки Німеччини та стабільності європейського порядку, які опиняються під загрозою через підтримку Пхеньяном агресивних дій Росії.

Читайте також: Військові КНДР воюють за Росію проти України? Що відомо

Не так давно DW мала можливість поспілкуватися з Андрієм Ланьковим, професором історії та міжнародних відносин в Університеті Кукмін, розташованому в Сеулі. Він вважає, що Росія могла б отримати вигоду від співпраці з Північною Кореєю, оскільки це дозволило б уникнути мобілізації в країні. "Війна в Росії загалом викликає певну популярність, але лише тоді, коли більшість населення не залучена до бойових дій, а сама війна не має істотного впливу на їхнє щоденне життя", - відзначає Ланьков. За його словами, в Росії зменшується кількість чоловіків, готових ризикувати своїм життям, навіть заради фінансових винагород, що пропонуються в рамках контрактної служби.

Замість цього Північна Корея прагне отримати фінансову підтримку та новітні технології. "Контрактний військовослужбовець російської армії заробляє приблизно 2000 доларів США на місяць, а також може отримати одноразову премію, що досягає 20 тисяч доларів. Пхеньян був би задоволений, отримавши хоча б половину цієї суми за кожного надісланого солдата", - зазначив Ланьков. Сучасні технологічні розробки також мають значне значення. За інших обставин, за словами кореєзнавця, Росія ніколи не погодилася б ділитися технологіями з такою ризикованою країною, "однак зараз вона опинилася в безвихідній ситуації".

Related posts