Як визначити підроблені гривні: українцям надали корисні поради щодо важливих деталей, на які слід звертати увагу.


В Україні зросла кількість фальшивих гривень. За підсумками першої частини 2024 року на 1 млн справжніх банкнот припадало 3,4 підробки, що на 62% більше, порівняно з минулим роком. Розпізнати ж фальшиві гривні можна, причому кількома способами. Зокрема, розмістивши купюру проти світла.

НБУ повідомив про збільшення випадків підробок, інформує "Мінфін". У звіті зазначено:

"Джерела зростання гривневих та валютних підробок наразі не виявлено. Ворожий вплив РФ виключати не можна, хоча відповідних доказів ще немає. Водночас історія знає чимало фактів, коли економіка іншої країни спеціально наповнювалася фальшивими грошима і, таким чином, послаблювалася ворогом", - розповіли в Нацбанку.

Водночас, представники НБУ зазначили, що незважаючи на збільшення випадків підробок, ситуація не є критичною. Варто пам’ятати, що перед початком повномасштабної агресії Росії цей показник сягав значно більших обсягів — 7,1 підроблених банкноти на 1 мільйон справжніх грошей.

Як виявити підроблені гривні

Розпізнати фальшиві гривні можна кількома способами, повідомили у НБУ. Зокрема, розмістивши купюру проти світла. Так перевіряється:

Зокрема, мова йде про зображення портрета, що відтворює той самий образ, який друкований на лицьовій стороні банкноти. Крім того, включено зображення цифрового позначення номіналу або графічного символу гривні.

Йдеться про зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків. Воно набуває цілісного вигляду без розривів і зсувів під час розгляду банкноти проти світла.

Також існує можливість перевірити автентичність банкноти, змінюючи кут її нахилу. Варто звернути увагу на такі аспекти:

У справжніх купюр вони змінюють колір під час розгляду під різними кутами зору. А також при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки (кінетичний ефект).

Вона включає в себе зображення цифрового позначення вартості та графічного символу гривні (на банкнотах номіналом 100-500 грн), а також Державний герб України, при цьому має яскраво виражений кінетичний ефект.

Коли ви уважно оглядаєте банкноту на рівні очей, проти світла і під гострим кутом, ви зможете помітити особливі елементи: темні деталі на світлому фоні при огляді з довшого боку, і світлі елементи на темному тлі з короткого боку.

"Знання елементів захисту банкнот гривні та уважна їх перевірка під час розрахунків мінімізують ризики отримання підробок. Наявні на банкнотах гривні елементи захисту дають змогу гарантовано виявляти підроблені грошові знаки під час їхнього уважного візуального та тактильного контролю без застосування спеціального обладнання", - резюмували в НБУ.

Також існує можливість здійснити перевірку тактильним способом. Як зазначили в Національному банку, цей метод використовується для перевірки:

Як повідомляло видання OBOZ.UA, в Україні також виявлено випадки підробки пального. Зокрема, в Чернівецькій області на лаві підсудних опиниться організатор реалізації фальсифікованого пального на автозаправних станціях. Його можуть оштрафувати на суму від 85 000 до 170 000 гривень. Крім того, заплановано знищення самого неякісного пального.

Related posts