Відчути, що означає бути українцем під тиском Росії: учасники конференції в Монреалі мали можливість почути свідчення від тих, хто безпосередньо зазнав агресії. -- Офіційний веб-сайт Президента України.


В рамках Міністерської конференції з гуманітарних аспектів Формули миру пройшла спеціалізована панель, присвячена свідченням українців, які були звільнені з депортації та полону. Модератором заходу виступила Дарія Зарівна, радниця керівника Офісу Президента України.

"Ця дискусія є непростою та важливою, проте вкрай необхідною. Вона торкається теми болю і страждання, але водночас висвітлює силу, надію та віру. Також йдеться про злочини, за які досі не понесли покарання", - підкреслила Дарія Зарівна на початку панельної розмови.

Вона підкреслила, що в ході цієї панелі слухачі конференції матимуть можливість почути розповіді тих, хто зміг вціліти після жорстоких дій російського терору.

"Я прагну, щоб ви не просто почули наші слова, а й усвідомили, що означає бути українцем у російському полоні. Адже там, поряд із фізичними стражданнями, відчувається потужний психологічний тиск на свідомість і ментальність", - підкреслив військовополонений Максим Колесніков, який провів більше 10 місяців у неволі з березня 2022 року.

Він поділився, що під час ув'язнення їх піддавали жорстоким побоям і вони страждали від нестачі їжі. Найскладнішими були ті часи, коли полоненим забороняли навіть спілкуватися один з одним, змушуючи їх годинами залишатися в одній позі.

Максим Колесніков закликав боротися за звільнення одного зі своїх побратимів, який досі перебуває в полоні. Його життя в небезпеці.

Катерина Єсипенко розповіла про свого чоловіка, Владислава Єсипенка, який був журналістом та працював у Криму як позаштатний кореспондент проєкту "Крим.Реалії", що належить Радіо Свобода. У березні 2021 року його затримала ФСБ Росії. Владислав є одним із тридцяти журналістів, які нині перебувають у полоні окупаційних сил.

"Цієї зими минає четвертий рік його незаконного ув'язнення. Після затримання його катували електричним струмом, щоб отримати неправдиві свідчення", - зазначила Катерина Єсипенко.

Вона наголосила, що її чоловік "винен" лише в тому, що інформував світ про ситуацію в окупованому Криму.

"Він усвідомлював ризики, пов’язані з цим вчинком. Проте його відданість своїй батьківщині та правді переважала будь-який страх. Його боротьба заслуговує на найвищу увагу світових керівників," - зазначила дружина затриманого журналіста.

Українська парамедикиня та волонтерка Юлія Паєвська, більш відома як Тайра, була захоплена в полон у 2022 році. Після трьох місяців ув'язнення вона була звільнена завдяки дипломатичним зусиллям і підтримці міжнародної спільноти. На зустрічі вона поділилася своїм досвідом і розповіла про жахи катувань струмом.

"Це коли твої м'язи занадто напружені. Коли твоя спина вигинається подібно до лука. Це коли твої суглоби ніби вигинаються в протилежний бік, коли зв'язки ось-ось порвуться. Коли перехоплює дихання, серце б'ється настільки швидко, що ось-ось зупиниться. Це коли ти кричиш, кричиш, кричиш, і це триває годинами", - пояснила вона.

Юлія Паєвська повідомила, що намагалися примусити її зізнатися в злочинах, які вона не вчиняла. Насправді ж вона займалася допомогою пораненим, включаючи навіть російських солдатів.

Парамедикиня також поділилася інформацією про різноманітні способи фізичного та психічного тиску, зокрема про те, як полонених позбавляють критично важливих медикаментів і як жахливою є ситуація їх утримання.

"Протягом цих майже трьох років війни Червоний Хрест так і не зміг дійти до жодної з осіб, з якими я спілкувалася. І до мене, зокрема. Можливо, існують люди, які здатні створити гідну альтернативу Міжнародному Червоному Хресту, що зможе нарешті дістатися до наших полонених і перевірити умови їхнього утримання, як цивільних, так і військових", - зазначила вона.

Related posts