Вибори в Грузії: хто став тріумфатором і які перспективи попереду


Парламентські вибори в Грузії. І ЗМІ, і політичні оглядачі назвали їх найважливішими з часів здобуття незалежності 1991 року. Фактично виборці мали вибирати між ЄС та росією. Напередодні після результатів екзитполів представники протилежних сторін взялися заявляти про перемогу. Утім, офіційні дані виявилися іншими. Більше про результат голосування та їх наслідки - далі в матеріалі.

Святкувати свою перемогу на парламентських виборах у керівній партії "Грузинська мрія" почали ще пізно ввечері того ж виборчого дня.

Бідзіна Іванішвілі, який є засновником і почесним лідером партії влади "Грузинська мрія":

Я хочу висловити величезну подяку всім, хто тут зібрався, і всій Грузії, нашим дорогим виборцям, які щиро і з такою відданістю стежили за нами - це вже наші четверті перегони.

Іраклі Кобахідзе, глава уряду Грузії:

Висловлюю свою вдячність грузинському народові, нашій мудрій та досвідченій нації. Дякую, що ми об'єднані в цьому прагненні. Основним героєм цієї перемоги є саме грузинський народ. Понад мільйон наших співгромадян відвідали виборчі дільниці, підтверджуючи свою підтримку миру.

Після завершення підрахунку всіх голосів стало зрозуміло, що проросійська партія "Грузинська мрія" отримала більше 54% підтримки. Опозиційні сили, такі як "Коаліція за зміни", "Єдність – Національний рух", "Сильна Грузія" та "Ґахарія за Грузію", набрали від 8 до 11%. Інші голоси розподілили між собою менші політичні формування. Опозиція вже оголосила, що не визнає результати виборів.

Тінатін Бокучава, лідерка опозиційної партії "Єдність - Національний рух":

Дві міжнародні опитувальні компанії, які мають великий досвід та заслуговують на довіру, показали результати екзитполу, за якими опозиція лідирувала з дуже великим відривом у 10 відсотків. І все ж ми бачили, як Центральна виборча комісія опублікувала результати, які є абсолютно протилежними, надаючи "Грузинській мрії" неймовірну перевагу. Ми переконані, що це пов'язано з фальсифікацією виборів, і тому партія "Єдність - Національний рух" не погоджується з цими сфальсифікованими результатами виборів.

У день голосування прихильники провладної партії здійснили напад на виборчий штаб "Єдності - Національного руху". Крім того, вони намагалися знищити автомобілі опозиційних діячів.

У передмісті Тбілісі, на одній з виборчих дільниць Марнеульського муніципалітету, зафіксували на відео, як невідома особа намагалася вкинути кілька бюлетенів у виборчу урну. Біля однієї з дільниць у столиці сталася масова бійка. Крім того, в іншому районі Тбілісі журналістів атакували, через що їхня апаратура була пошкоджена. Спостерігачі також стали жертвами нападів під час виборів.

За словами спостерігачів, під час голосування було зафіксовано майже пів сотні випадків видачі одразу кількох бюлетенів на одного виборця.

Згідно з інформацією, наданою "Transparency International Georgia", уряд використовував адміністративний ресурс у своїх інтересах. Людям обіцяли вирішення соціальних проблем, таких як видача дозволів або довідок для малого бізнесу, а також прискорене оформлення соціальних виплат, в обмін на "правильне" голосування. Ще одним методом фальсифікації стало "орендоване посвідчення особи". Перед виборами представники місцевої влади пропонували виборцям "позичити" свої документи на один день за гроші, після чого цими документами голосували інші особи.

"Грузинська мрія", що належить проросійському олігарху Бідзіні Іванішвілі, перебуває при владі вже 12 років. Ця політична сила намагається представити себе як проєвропейську, обіцяючи в майбутньому приєднатися до ЄС. Проте її дії свідчать про зовсім інші наміри.

В останні роки офіційна влада Тбілісі все більше орієнтується на Росію. Після початку повномасштабної агресії з боку РФ проти України, Грузія не лише відмовилася від введення антиросійських санкцій, а й відновила авіасполучення та розширила економічну співпрацю з Москвою. Крім того, країна запровадила державну політику, схожу на російську, зокрема ухваливши законодавство про "іноземних агентів", яке нагадує російські практики. Це призвело до того, що Брюссель офіційно призупинив процес інтеграції Грузії до Європейського Союзу, а також припинив надання фінансової допомоги.

Іраклі Ґоцірідзе, мешканець Тбілісі:

Для мене, як і для багатьох інших, довіра до виборчих результатів зникла. Я глибоко розчарований цим розвитком подій і не хочу приймати це як реальність.

Тамта Кухалейшвілі, мешканка Тбілісі:

Якщо до влади прийдуть проросійські сили, я безсумнівно залишу Грузію. Це вперше, коли я серйозно замислююсь над подібним кроком.

Грузинська опозиція оголосила про намір ініціювати масштабні протести в країні у зв'язку з незадоволенням результатами виборів.

Related posts