Трамп знову займе посаду в Білому домі. Експерт прокоментував, які фактори можуть суттєво вплинути на взаємини України з новообраним президентом США.
Олег Шамшур зазначив, що успіх Трампа на виборах може становити серйозну загрозу для України, проте не варто також відкидати можливість виникнення і протилежного впливу.
Дональд Трамп вже отримує вітання від міжнародних лідерів з нагоди своєї перемоги на президентських виборах. Згідно з інформацією ЗМІ, республіканець набрав 277 голосів у Колегії виборців, що на 7 більше за необхідні 270 для здобуття перемоги. Як даний результат може вплинути на відносини між США та Україною, а також на підтримку нашої країни у війні, розв'язаній Росією, аналізує Олег Шамшур у своїй статті "Чому Трамп переміг і які ризики для України", яка буде опублікована на сайті ZN.UA 6 листопада о 17:00.
"Якщо проаналізувати всі, часто суперечливі, заяви Трампа та його найближчого оточення, можна зробити такі висновки. Чи не вперше команда Трампа під час інтерв'ю Венса каналу CBS фактично визнала, що відбулося вторгнення Росії в Україну (Трамп так і не відмовився публічно від своїх попередніх слів про "геніальне" рішення Путіна захопити Донбас). При цьому він наголосив, що Путін є супротивником, але не ворогом: США не перебувають у стані війни з Росією. Зауважимо, що, попри дуже жорстку характеризацію російського диктатора, і чинна адміністрація також неодноразово підкреслювала, що вона не перебуває в стані війни з Росією, яку у Стратегії національної безпеки США визначено як "загрозу", - пише Шамшур.
До того ж автор нагадав, що на думку Трампа, США витрачають надто багато грошей на допомогу Україні. Тому значне скорочення її обсягів, пише Шамшур, виглядає цілком реальним. Особливо якщо зважати на настрої серед республіканців у Палаті представників США.
Зокрема, Дональд Трамп виступає проти продовження надання допомоги Україні на безоплатній основі. Не виключне подальше її надання у кредит чи, якщо таку допомогу фінансуватимуть європейські країни.
Ключовим елементом "мирного плану для України" від Трампа є прагнення до завершення конфлікту шляхом переговорів між українською та російською сторонами. Він часто уникає детального обговорення умов цього плану. Від його імені виступив Венс, який озвучив такі пропозиції: припинення вогню, створення демілітаризованої зони уздовж лінії фронту, фактичне продовження російської окупації захоплених територій і відмова України від вступу до НАТО. Західні аналітики, які охарактеризували ці пропозиції як "план Путіна", мали рацію, адже вони суперечать національним інтересам України, - відзначає автор.
За словами Шамшура, Дональд Трамп готовий вжити всіх необхідних заходів для завершення війни в Україні, незалежно від обставин. Він не буде зосереджуватися ані на труднощах, з якими стикаються українці, ані на питаннях довгострокового планування.
"Він потребує звільнити свої руки для активних дій як у китайському напрямку, так і всередині США. У цьому контексті військова підтримка Україні може опинитися під загрозою через "миротворчі" сценарії нового президента," - зазначає Шамшур.
Таким чином, за словами автора, повернення Трампа до Білого дому створює для України реальні ризики. Зокрема, республіканець не вірить у можливість перемоги України та не докладатиме надзусиль для її досягнення.
"Чи можуть вплинути на його поведінку такі фактори, як небажання виглядати в очах американців і світу "слабаком" чи "посіпакою Путіна", а також китайський слід у війні Росії проти України? Цього не можна виключити, але й не можна передбачити, враховуючи волатильність Трампа", - зауважує автор.
За словами Шамшура, багато в чому стосунки України з Трампом та його командою залежатимуть від того, чи готова українська сторона пропонувати свої варіанти розв'язання проблем та посилити внутрішній складник "плану перемоги". Також, переконаний автор, з порядку денного двосторонніх відносин нікуди не зникне проблематика реформ, насамперед боротьби з корупцією.
"Особливої ваги цій проблематиці надає те, що вона використовується як вбивчий аргумент тими, хто намагається виправдати скорочення допомоги Україні з боку США. Можливо, що хтось у Києві тепер сподівається на зменшення уваги Вашингтону до проблем демократичного розвитку України -- від свободи преси та незалежності судів до антикорупційних інституцій. Але навіть якщо для адміністрації Трампа демократична складова двосторонніх відносин буде менш важливою, ніж для його попередника, можна бути впевненим, що будь-який промах Києва буде використано проти України", - підсумував Шамшур.
Нагадуємо, що в інтерв'ю для ZN.UA Альона Гетьманчук, засновниця та керівниця Центру "Нова Європа", а також позаштатна старша аналітикиня Євразійського Центру Atlantic Council, зазначила, що питання демократичних реформ і дотримання антикорупційних заходів в українській політиці можуть не бути настільки критичними для адміністрації нового президента США Дональда Трампа, як це було б при Джо Байдені. Однак ці теми можуть слугувати зручними аргументами для відмови Україні в певних запитах.
Своєю чергою експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара, в коментарі ZN.UA зауважив, що адміністрація Трампа несе все ж не лише ризики, але й можливості. Але Україні потрібно напрацювати нову стратегію роботи з командою нового очільника Білого дому. Водночас коментуючи обіцянки Трампа "завершити війни", Хара зауважив, що той фактично не зміг завершити жодного конфлікту.