"Тисяча від Зеленського": У Кабінеті Міністрів проаналізували потенційний вплив на економіку.


Розподіл "тисячі від Зеленського" має обмежений позитивний ефект для економіки, але надасть адресну підтримку для витрат на життєво необхідні товари і послуги. Однак, на думку деяких експертів, кошти були б більш ефективними як інвестиції в малий бізнес і соціальні програми.

Таку позицію висловив Ярослав Рущишин, секретар комітету Верховної Ради з економічного розвитку, під час коментаря для ЗМІ. Він зазначив, що ці фінансові ресурси могли б бути використані для інвестицій або для надання адресної допомоги малозабезпеченим сім'ям, які дійсно потребують підтримки.

Рущишин висловлює думку, що фінансові виплати можуть мати негативний вплив на економіку та заважати зусиллям по вихованню у громадян фінансової відповідальності. "Це нелогічно, коли люди отримують кошти без підстав, оскільки таке рішення формує у них хибні уявлення, що не сприяє зміцненню економічної стабільності країни," – підкреслив депутат.

Він підкреслив, що вважає, що Кабінет міністрів міг бути здивований цією ініціативою, оскільки вона не входить до безпосередньої компетенції президента. Як зазначив Рущишин, такі фінансові ресурси могли б принести більше користі, якщо їх направити через спеціалізовані програми або соціальну допомогу.

Перший заступник міністра економіки Олексій Соболев запевняє, що ця виплата є чітко "маркованою" і має на меті стимулювати внутрішній попит на певні товари і послуги. Гроші надходитимуть на спеціальну віртуальну картку "Національного кешбеку", яку можна буде оформити через додаток Дія. Українці зможуть витратити кошти на комунальні послуги, ліки, транспорт, мобільний зв'язок, українські книги, або переказати на підтримку ЗСУ. Кошти не можуть використовуватися на військові потреби, оскільки це фінансування надане міжнародними донорами, а видатки чітко регламентовані їхніми умовами.

Рущишин підкреслив, що розподіл такої допомоги не сприяє загальному економічному прогресу і не матиме істотного впливу на зростання споживання у секторі малого та середнього бізнесу. Він вважає, що якби уряд інвестував кошти в підтримку малозабезпечених, зокрема через підвищення пенсій, це б негайно відобразилося на економіці, стимулюючи попит. Економіка, на його думку, більше виграла б від цілеспрямованих інвестицій, які підтримували б розвиток промисловості, малого бізнесу або соціальних програм для вразливих верств населення.

Соболев акцентує увагу на тому, що виплата тисячі гривень зорієнтована на підтримку найбільш уразливих верств населення, особливо в зимовий період, коли витрати на комунальні послуги, медикаменти та транспорт значно збільшуються. Як зазначає чиновник, ця ініціатива дозволить швидко та ефективно надати допомогу громадянам без істотного збільшення державного боргу. Фінансування здійснюється за рахунок перерозподілу коштів існуючих програм, які не будуть освоєні до кінця року, тому додаткові ресурси не знадобляться. Він підкреслює, що програма також сприятиме підтримці малого бізнесу в Україні, оскільки громадяни зможуть витрачати отримані кошти на товари та послуги в межах країни.

Як раніше повідомляло OBOZ.UA, в Україні з цього року стартувала ініціатива "Дитина не одна", яка пропонує фінансову підтримку родинам, що тимчасово беруть під опіку дітей, позбавлених батьківської опіки. Сума виплат становить 2,5 прожиткових мінімуму для дітей відповідного віку та 3,5 для дітей з особливими потребами.

Related posts