Роспроп розповсюдив відео, в якому показано, як нібито українець "вирощує полуницю на місцях поховання" загиблих військових ЗСУ.


Пропагандисти спотворили факти щодо історії українського господаря, прагнучи підтримати версію про "значні втрати" у лавах українських військових.

Російські телеграм-канали оприлюднили відео, яке стосується "українського художника" Микити Соловія, який нібито вирощує полуницю на могилах загиблих українських військових і потім її реалізує. Пропагандисти стверджують, що цей "митцевий" проект триває з моменту початку масштабного вторгнення Росії в Україну. У ролику зазначається, що вартість 100 грамів полуниці складає 100 доларів, при цьому всі отримані кошти нібито направляються на підтримку Збройних Сил України. Окрім того, у відео звучить "цитата" від чоловіка, який висловлює бажання перетворити численні могили воїнів ЗСУ на плантації, щоб кардинально змінити сприйняття кладовищ.

Це маніпулятивна підробка, яку російські пропагандисти склали з випадкових зображень, знайдених в мережі. В основі цього відео лежить реальна історія іншого українця, проте факти були спотворені.

Наприклад, у початковому фрагменті відео російська сторона застосувала зображення, зроблене 1 листопада 2022 року під час святкування Дня всіх святих на Личаківському кладовищі в Львові. Це фото доступне в фотобанку українського інформаційного агентства "Уніан".

Картинку з іншого кадру можна знайти на російському сайті, який спеціалізується на будівництві парканів.

У відео російські пропагандисти також застосували загальні зображення полуниці та кадри, які, безсумнівно, не мають жодного стосунку до вигаданої історії.

Щодо самої історії про "українського художника Микиту Соловія", ми не знайшли у відкритих джерелах інформації про дану особу чи її діяльність. Натомість на сайті "Суспільного" є матеріал про українця Дмитра Солов'я - в минулому викладача сольного співу, а зараз військовослужбовця ЗСУ, який разом із дружиною впродовж 15 років вирощує полуницю на Хмельниччині. Однак робить він це на звичайній земельній ділянці, а не на "могилах українських військових", як вказали російські пропагандисти.

Можливо, вони черпали натхнення з історії Дмитра, коли вигадували цей фейк, хоча в ньому були змінені як ім'я та прізвище персонажа, так і деталі його діяльності.

Цей відеофейк об'єднує кілька різних наративів. По-перше, його мета полягає в формуванні думки про те, що українці, нібито, втрачають раціональність через війну. По-друге, пропагандисти використовують цей матеріал для продовження залякування українців, поширюючи вигадані дані про "значні втрати" Збройних сил України.

За інформацією Укрінформ, раніше російські пропагандисти розповсюдили фальшиві рекомендації, які нібито походять від "Міненерго", з метою збільшення занепокоєння серед українців перед настанням холодів.

Related posts