"Росія має намір піддати українців випробуванням". Чи здатна Україна протистояти численним ракетним ударам?
"Є труднощі з вибором зброї. Що могло б поліпшити цю ситуацію?"
З початку вересня російські війська регулярно здійснюють руйнівні ракетні обстріли по території України. Це, на думку військового експерта Центру Разумкова Олексія Мельника, є спробою зламати опір українців через тероризм, спрямований на цивільне населення. Російська сторона намагається сподіватися, що ці повітряні атаки викличуть суспільний тиск на українську владу.
Приєднуйтесь до нас у Facebook та активно долучайтеся до обговорень!
Цілеспрямовані напади на дітей, зазначає офіцер Армії оборони Ізраїлю Ігаль Левін у коментарі для LIGA.net. Це робиться з метою дестабілізувати український тил.
Чи матиме дозвіл партнерів на удари по території РФ вплив на ситуацію - стисло.
Росія поновила практику масованих повітряних атак на Україну.
1 вересня російські війська здійснили приблизно 10 ракетних атак на Харків, використовуючи системи "Іскандер-М" та С-300/400. Внаслідок цих обстрілів постраждало багато людей, серед яких принаймні семеро — діти.
У ніч на 2 вересня Київ зазнав потужної ракетної атаки з боку Росії. Сили протиповітряної оборони столиці успішно перехопили більш ніж десяток крилатих ракет та близько десяти балістичних, а також один безпілотник, що завдавав удару. Згідно з останніми даними, є троє постраждалих, двоє з яких потребували госпіталізації.
В ніч на 3 вересня внаслідок нічного обстрілу Запоріжжя загинули двоє людей, у тому числі 8-річний хлопчик. Двоє людей дістали поранення, серед них 12-річна дівчинка - вона в реанімації. Ще одна людина загинула в результаті удару по Дніпру.
Рано вранці 3 вересня окупанти здійснили напад на Полтаву, випустивши дві балістичні ракети, які вразили Інститут зв'язку, сусідню лікарню та прилеглі житлові будівлі. За даними на ранок 5 вересня, кількість загиблих становить 55 осіб, а 328 людей отримали поранення.
У той же вечір російські війська завдали удару з КАБів по університету в місті Суми.
У ніч на 4 вересня Росія знову завдала масового удару. У Кривому Розі під час атаки зруйновано готель та пошкоджено кілька навчальних закладів. В результаті атаки постраждали п'ятеро людей. Серед них - 10-річна дитина.
У Львові сталися обстріли кількома російськими ракетами, зокрема, й "Кинджалами". Внаслідок атаки загинуло сім осіб, серед яких, за оновленими даними, двоє дітей віком 7 і 14 років. Кількість поранених досягла 64.
Пізнього вечора 4 вересня у північних областях також була оголошена загроза балістичного удару, паралельно розпочалась атака російськими дронами - летіло 78 ударних "Shahed", 60 збили. Жертв в результаті цієї атаки немає.
За словами Мельника, російські громадяни вірять, що повітряні удари можуть викликати суспільний тиск на уряд, що, в свою чергу, вплине на політичні рішення. Однак така стратегія є безперспективною, що вже підтверджено історичними прикладами. Незважаючи на це, Росія не має наміру відмовлятися від неї, додає експерт.
Після невдалого українського контрнаступу України 2023 року ситуація на полі бою перейшла у формат війни на виснаження, пояснює аналітик Центру Разумкова.
"Перед початком Курської операції існувала загальна думка, що війна вже досягла глибокої та стабільної стадії. Люди вважали, що залишилося лише дочекатися моменту, коли одна зі сторін або виявиться виснаженою і капітулює (чи погодиться на поступки), або ж обидві сторони дійдуть до такого рівня виснаження, що будуть готові до двосторонніх компромісів," - зазначає Мельник.
Курською операцією Україна зробила спробу переломити ситуацію.
"Незважаючи на всі свої позитивні аспекти та вказівки Путіна ігнорувати Курськ і зосереджувати зусилля на сході України, російські досягнення виглядають недостатньо переконливо, - зазначає він. - Це не дає підстав стверджувати, що Росія може гарантовано досягти значної військової перемоги в найближчому майбутньому."
Офіцер Армії оборони Ізраїлю Ігаль Левін зазначає, що Росія збільшує тиск на тил України, оскільки їй не вдається досягти значної військової переваги на фронті.
Окрім того, якість їхнього озброєння знижується, і російські військові стикаються з труднощами у визначенні цілей. Як зазначає він: "Іранські дрони "шахед" та корейські ракети - це неточні засоби ураження. Російські ракети виготовляються з використанням західних компонентів, які постачаються через чорний ринок. Їхня якість залишається під питанням, але безумовно погіршилась".
Отже, вони свідомо активізують зусилля на емоційне виснаження суспільства, щоб українські громадяни відчували тиск і прагнули якнайшвидшого замороження конфлікту.
"Це не випадковість. Варто зазначити, що в останні місяці під час атак гинуть численні діти. Ворог спеціально націлюється на об'єкти, де можуть перебувати українські діти - дитячі лікарні, санаторії, ігрові майданчики тощо. Це свідчить про свідому політику терору проти мирного населення та українських дітей," - підкреслює Левін.
За словами військового аналітика Defence Express Івана Киричевського, те, що українська протиповітряна оборона не знищує всі російські ракети та дрони, можна пояснити наявністю певних обмежень у ресурсах і можливостях.
Російські обстріли давно націлені на виснаження системи ППО, пояснює він. Це означає не лише запуск багатьох ракет і "шахедів" одночасно - за такого різномаїття цілей їх важче збивати. Йдеться і про фізичне та моральне виснаження людей, і про наявність засобів, якими можна збивати ці цілі. "І от з тим, чим стріляти - проблеми є", - зазначає Киричевський.
На думку експерта, складається враження, що Україні бракує пускових установок і зенітних ракет для ефективного перехоплення балістичних ракет: "Якщо б умови були однаковими, ми змогли б дати відсіч російським атакам".
Однак це - проблема не лише України, додає аналітик Defence Express. Загалом у світі інструментів терору зараз більше, ніж засобів захисту від них. Бо умовні КАБи виробляти можна швидше і дешевше, ніж ті ракети, які можуть їх збивати.
В даний час процес виготовлення ракет для системи Patriot триває від 20 до 25 місяців, навіть з урахуванням прискорення темпів, - зазначає Киричевський. - Французи також зробили значний крок вперед у виробництві, скоротивши терміни виготовлення ракет SAMP-T з 48 до 21 місяця.
Це все ще занадто довго в умовах війни такої інтенсивності, яка триває в Україні.
Для ефективного подолання загрози російських ракетних атак Україні слід наполягати на отриманні не лише дозволу для ударів вглиб російської території, але й на постачанні далекобійних ракет від західних союзників. Як зазначає Киричевський: "Без відповідного типу далекобійної зброї, що дозволила б нам вражати бази російської стратегічної авіації, ми лишаємося в обмежених умовах. Хоча Україні не варто соромитися публічно звертатися до США з цими вимогами, цього, на жаль, поки не відбувається".