Реформа територіальної оборони в Україні: чи направлять вуличних захисників на передову?
Суперечливий імідж ТЦК спровокував намір влади ліквідувати цю структуру. Однак опоненти цієї ініціативи заперечують, стверджуючи, що воєнкоми є цивільними особами без військового досвіду. Тим часом українці щодня спостерігають за перекритими дорогами людьми у форменому одязі значної статури. Фокус дослідив, як відновити довіру до процесу мобілізації.
Численні випадки "бусифікації" українців на вулицях, фактичне викрадення людей остаточно зіпсувало репутацію військкоматів. Скандали не залишили владі іншого вибору, окрім як задуматися над ліквідацією структури. У зв'язку з цим у Верховній Раді кілька днів всерйоз обговорюють ідею розпуску ТЦК і передачі мобілізаційних повноважень ЦНАПам і рекрутинговим центрам ЗСУ.
Українські нардепи говорили, що відправлення чинних працівників ТЦК в армію на посилення бойових частин ЗСУ -- найкращий варіант вирішення проблеми. За словами депутатки Юлії Яцик, з воєнкомів можна створити щонайменше десять бригад. З адміністративними функціями військового обліку цілком впораються ЦНАПи та численні інструменти діджиталізації: "Дія", "Армія+", "Резерв+" і реєстр "Оберіг".
Склад бригади Збройних Сил України може сягати до 8 000 військових. Таким чином, у разі мобілізації військових комісарів, ЗСУ зможуть поповнитися ще 80 000 новими бійцями. Плани, озвучені вищим командуванням, щодо мобілізації додаткових 160 000 осіб для протидії російській агресії вже не виглядають такими недосяжними.
За відомостями нардепа Мар'яни Безуглої, у ТЦК і рекрутингових центрах працюють до 100 тисяч осіб. Щонайменше 50 тисяч військовослужбовців ТЦК могли б поповнити бойові підрозділи. На доказ неефективної роботи ТЦК вона навела враження людей, які законно хотіли оформити відстрочку від призову. Виявилося, що зробити це практично неможливо.
"Потрапити в ТЦК із заявою на відстрочку -- неабияка проблема. Вільних QR-кодів постійно немає, охорона не пропускає просто так. Під воротами стоїть натовп чоловіків, охочих отримати відстрочку. Вони ведуть неофіційні списки черги із сотнями людей. Отримати відстрочку за законним порядком практично неможливо: постой у черзі, спробуй потрапити всередину, а потім, всупереч закону, тебе направлять на ВВК. Після цього чекай не 7 днів, а цілий місяць довідки. Ходять переконливі чутки, що комфортне проходження цього шляху коштує 2 000 доларів", -- описує вона процес роботи організації.
Військовозобов'язаний, за її словами, очікував на запуск цифрової відстрочки і 9 листопада скористався новою послугою в застосунку "Резерв+". Бажаного він домігся до кінця доби.
Після заяв депутатів про можливий розпуск ТЦК представники військового крила стали публічно захищати їх. У Міністерстві оборони спростували дані про роздутий штат українських військкоматів. Як говорив речник Міноборони Дмитро Лазуткін, у ТЦК працює лише 36 000 осіб, серед яких майже 7000 -- цивільні та ще 18 500 осіб -- обмежено придатні, які пройшли війну.
Начальник зі зв'язків із громадськістю Полтавського ТЦК Роман Істомін згодом сказав, що в ТЦК взагалі працюють переважно цивільні. Створити бойові частини з них не вийде, можна розраховувати виключно на будівельні бригади. При цьому заступник начальника ТЦК Київської області Андрій Примаченко 6 листопада заявив, що 99% співробітників ТЦК мають бойовий досвід.
"Ті, хто вважає, що в ТЦК працюють військовослужбовці без досвіду служби, вводяться в оману. Протягом останніх півтора років склад ТЦК зазнав значних змін. Були переведені військові з бойових частин, які мають певні обмеження за станом здоров'я," -- зазначив він.
Відповідно до особистих спостережень Олександра Федієнка, члена комітету Верховної Ради, що займається питаннями національної безпеки, оборони та розвідки, в ряді територіальних центрів комплектації (ТЦК) Києва та області працюють цивільні фахівці, такі як бухгалтери, юристи та діловоди. Значна частина з них — жінки, які не одягнені у військову форму.
Народний депутат в інтерв'ю для Фокуса поділився інформацією про те, як у співробітника ТЦК стався нервовий зрив після розмови з військовозобов'язаними. Схоже, він повернувся з зони бойових дій і має ознаки контузії, але його направили на службу до військкомату.
"Чи всі місця в українських ТЦК зайняті фронтовиками? Чесно, не буду тут говорити. Я особисто бачив людей з пораненнями і навіть ампутаціями. Перед популістичними заявами про розформування військкоматів варто вивчити предмет розмови", -- каже депутат.
Люди у військовій формі та масках, що патрулюють вулиці, переважно є представниками охоронних підрозділів ТЦК та членами добровільних формувань територіальних громад (ДФТО). За словами Олександра Федієнка, їхні дії часто викликають сумніви. Важливо карати їх відповідно до кримінального кодексу, а не відправляти на фронт, щоб не підірвати мотивацію інших українців.
"Коли особа в масці, без чіткої ідентифікації, обмежує свободу пересування іншої особи, це вважається злочином. Важко миттєво з'ясувати, хто може ховатися за маскою – можливо, це представник ворожої диверсійно-розвідувальної групи. Депутат наголошує: у випадках, коли особи в камуфляжі та масках діють спільно з правоохоронцями, важливо зазначити, що лише поліцейський має право проводити затримання в межах закону."
Механізм мобілізації має залишатися під час повномасштабної війни. Функції ТЦК, як стверджує Федієнко, вимушено передоручать новій структурі в разі розформування. ЦНАПи з військовими завданнями точно не впораються, а рекрутингові центри треба розширювати з обов'язковою умовою непорушення правил роботи.
"Існують численні випадки, коли людина, яка була набрана на певну позицію в ЗСУ, опиняється в навчальному центрі, а потім її переводять до іншої бригади. Я розумію, що відбір в ДШВ [десантно-штурмові війська] має бути пріоритетним, але в результаті операторів дронів перетворюють на кулеметників. Це призвело до порушення екосистеми рекрутингу, що, в свою чергу, викликало недовіру до служби в ЗСУ серед населення", -- зазначає Федієнко.
Розпуск всіх територіальних центрів комплектування може бути відповіддю на запити суспільства, проте це не завжди призводить до бажаних результатів. Військові комісари, які скоїли злочини, пов’язані з корупцією, можуть залишитися безкарними. У серпні 2023 року Президент України Володимир Зеленський ухвалив рішення про звільнення всіх обласних військоматів в рамках зусиль проти корупції та торгівлі відстрочками від призову до Збройних Сил України. Однак, як зазначає Ростислав Кравець, старший партнер адвокатської компанії "Кравець і Партнери", результати цієї ініціативи не виправдали очікувань.
"Я рекомендую Міністерству оборони здійснити аудит і притягнути до відповідальності усіх, хто винен. В Україні з 2017 року існує закон, що передбачає створення єдиного реєстру призовників та військовозобов'язаних, але чому працівники ТЦК не реалізували його? Наразі вони намагаються звалити відповідальність на громадян України. Усі накладені штрафи хай оплачують за свій рахунок," - висловлює свою думку юрист.
На думку автора, реформа ТЦК включає в себе відправку на фронт осіб у масках та військовій формі, які, перебуваючи на вулицях, можуть перевищувати свої повноваження. Якщо ці люди вже пережили війну, їх можна залучити в якості інструкторів до бойових підрозділів, незважаючи на їхнє фізичне здоров’я. Обмін знаннями та досвідом з військовослужбовцями принесе більше користі, ніж займатися "бусифікацією".
"Кажуть, що їхнє здоров'я залишає бажати кращого, проте вони бігають так швидко. Може, варто ще раз направити їх на військово-лікарську комісію, де їх усіх визнають придатними, як це роблять з цивільними. Більшість з них виявиться готовою до служби та участі в бойових діях," – розмірковує він під час розмови з Фокусом.
Працівники охоронних підрозділів можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за неналежне залишення військової частини.
"Яким чином вони можуть перебувати на блокпостах чи перекривати дороги, якщо їхня основна задача полягає в охороні ТЦК? Встановлення порядку миттєво сприятиме покращенню процесу мобілізації до ЗСУ," — зазначив адвокат.
Окреме покарання стосується працівників цивільних у ТЦК. Їм може загрожувати штраф за статтею 186-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення за незаконне носіння військової форми.
Нагадуємо, що в ТЦК Печерського району трагічно загинув працівник кадрового відділу, який здійснив постріл у голову з пістолета "Макарова". На жаль, медики не змогли його врятувати.
В Україні нещодавно було ухвалено рішення суду щодо чоловіка з села Кравченки Полтавської області, який відмовився від мобілізації через підвищену температуру та перелом ребер. Він є батьком неповнолітньої дитини, однак після медичного обстеження отримав статус придатного до військової служби.