На супутнику Юпітера Іо виявлено новий потужний вулкан, який вивергає лаву (фото)
Під час інтервалу між місіями двох космічних апаратів, що досліджують найбільш вулканічний об'єкт у Сонячній системі, був виявлений вулкан, що викидає лаву на висоту 100 кілометрів.
На супутнику Юпітера, відомому як Іо, було виявлено новий вулкан, з якого виходять лавові потоки, що розширюються на 100 км по поверхні. Цей вулкан сформувався за 27-річний період, що минув між дослідженнями вулканічної активності, проведеними двома космічними апаратами, повідомляє New Scientist.
У Фокус. Технології запустили свій Telegram-канал! Підписуйтеся, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших подій у світі науки!
Астрономи вперше змогли отримати детальні зображення найактивнішого вулканічного об'єкта в нашій Сонячній системі — супутника Юпітера, Іо, завдяки космічному апарату "Галілео". Цей апарат здійснював дослідження Юпітера та його супутників у проміжку між 1995 і 2003 роками.
Космічний апарат "Юнона", який перебуває на орбіті Юпітера з 2016 року, в 2023 і 2024 роках здійснив ще більш детальні спостереження за поверхнею Іо. Це дозволило зібрати нові дані про значні зміни, які відбулися на супутнику з часу його вивчення зондом "Галілео". Крім того, "Юнона" змогла поглиблено дослідити північні та південні регіони Іо, які залишалися недослідженими під час місії "Галілео".
На знімку, зробленому зондом "Юнона" у лютому 2024 року, можна побачити нововиявлений вулкан, який не зафіксований на фотографії, отриманій зондом "Галілео" у 1997 році. Від вулкана на захід і південний захід простягаються довгі тонкі лавові потоки, які тягнуться приблизно на 100 км. На схід від вулкана розташоване дифузне червоне відкладення розміром близько 60 на 90 км, яке, ймовірно, є сіркою, викинутою з кратера.
Вулкан було виявлено в процесі аналізу даних, отриманих з зонда "Юнона", під керівництвом Майкла Ревайна та його команди з американської компанії Malin Space Science Systems, що спеціалізується на розробці приладів для космічних місій. Це відкриття Ревайн озвучив під час наукової конференції Europlanet Science Congress, що проходить у Берліні, столиці Німеччини. Отримані результати дослідження надають додаткові свідчення про високий рівень вулканічної активності супутника Іо.
Ревайн і його команда також виявили кілька нових гір на Іо, деякі з яких, мабуть, мають висоту 7 км і майже вертикальні схили.Не всі на конференції були переконані, що такі круті, високі структури можуть реально існувати, адже це може бути невірна інтерпретація зображень. Ревайн не згоден з критиками і наполягає на тому, що виявлені об'єкти дійсно існують.
На поверхні Іо спостерігалися деякі зміни між різними прольотами зонда "Юнона". Наприклад, було виявлено, що в околицях вулканічного кратера на південному заході супутника утворилося червоне кільце з сірки шириною 1000 кілометрів усього за два місяці, між початком лютого та початком квітня 2024 року. Ревайн зазначає, що ці сірчані викиди нагадують інші подібні утворення на поверхні Іо.
Як повідомляв Фокус, сім років тому на Сонці стався найшвидший і найсильніший спалах, який досі залишається неперевершеним. У вересні 2017 року на нашій зірці відбувся вибух, що встановив рекорди за багатьма характеристиками.
Фокус також повідомляє, що згідно з новим дослідженням, Місяць не виник внаслідок зіткнення з Землею. На думку науковців, його появу, швидше за все, спричинила інша подія.