Любитель математики відкрив найбільше відоме просте число, яке важко навіть уявити.
Шість років після відкриття попереднього рекордсмена серед простих чисел, було знайдено нове число, яке вражає своїми розмірами — воно має приголомшливі 41 024 320 десяткових цифр.
Математик-любитель Люк Дюрант, учасник проєкту GIMPS із пошуку найбільших простих чисел Мерсенна, зміг виявити найбільше відоме просте число. Воно має на 16 млн десяткових цифр більше, ніж у попереднього рекордсмена, пише ScienceAlert.
Фокус. Технології тепер має власний канал у Telegram! Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших новин з царини науки!
Згідно з теоремою Евкліда, простих чисел є нескінченна безліч. А отже, кількість найбільших простих чисел також нескінченна. На сьогоднішній день учасники проєкту GIMPS, в якому беруть участь, як вчені, так і математики-аматори, було виявлено вже 52 найбільших простих числа Мерсенна.
Учасники проекту активують програмне забезпечення на своїх комп'ютерах у фоновому режимі, намагаючись визначити нове найбільше число, починаючи з 1996 року.
Простими числами називають ті числа, які більші за одиницю, і їх можна поділити без залишку тільки на одиницю або на самих себе. Кожне число, що більше одиниці, є або простим числом, або кратним простому числу.
Прості числа Мерсенна — це особливий клас чисел, названий на честь францисканського ченця Марина Мерсенна, який жив у XVII столітті та займався вивченням простих чисел. Щоб отримати число Мерсенна, потрібно взяти число 2, піднести його до степеня, що є цілим додатним числом, і від цього результату відняти одиницю.
Щоб знайти нове найбільше просте число, колишній працівник NVIDIA Люк Дюрант залучив тисячі графічних серверів, розміщених у 17 різних країнах, для виконання програмного забезпечення від свого імені.
В результаті дослідження було виявлено найбільше відоме просте число, яке має на 16 мільйонів десяткових знаків більше, ніж попередній рекорд, встановлений шість років тому. Це число записується як 2^136 279 841 - 1 і отримало назву M136279841. Воно містить 41 024 320 десятичних символів. Щоб обчислити це число, необхідно взяти число 2, піднести його до степеня 136 279 841 та відняти одиницю.
Минуле рекордне просте число, виявлене у 2018 році, називається M82589933 і воно складається з 24 862 048 десяткових цифр. Це число 2*82 589 933 -- 1. Для отримання цього числа потрібно помножити число 2 саме на себе 82 589 933 рази, а потім відняти одиницю.
Великі прості числа часто застосовуються для шифрування, однак з розвитком квантових обчислень їхнє використання може стати непотрібним.
Як зазначалося раніше в журналі Фокус, в унікальній зоряній системі поблизу Чумацького Шляху був виявлений незвичайний і яскравий термоядерний вибух. Цей космічний феномен виявився не лише надзвичайно яскравим у порівнянні з іншими, але й тривав значно коротший час, ніж зазвичай.
Фокус також повідомляв, що вчені у галузі фізики зробили значний крок уперед у своєму розумінні незвичайного явища, відомого як квантова заплутаність. Завдяки новому експерименту, дослідники вперше змогли виміряти швидкість квантової заплутаності.