Кабінет Міністрів України - Для реалізації реформи старшої освіти: Міністерство освіти і науки ініціює процес громадського обговорення проекту закону.
Міністерство освіти і науки України представило для громадського обговорення проект закону, що передбачає внесення змін до таких законодавчих актів, як "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту" та "Про фахову передвищу освіту". Запропоновані зміни відкриють нові можливості для реалізації реформи старшої школи під назвою "Профільна".
Основна мета реформи полягає в покращенні якості освіти та наданні учням максимально широких можливостей, без урахування їх місця проживання та соціального становища. Процес реформи стартує у 2027 році. Випускники дев'ятих класів зможуть обирати між продовженням навчання в академічних закладах (ліцеї) та професійних навчальних закладах (професійні коледжі та заклади фахової передвищої освіти).
Учні ліцеїв зможуть обирати профілі навчання і дисципліни. А студенти закладів професійного спрямування -- дисципліни, наближені до обраної професії чи спеціальності. Більше про реформу читайте за посиланням.
Завдяки ухваленню змін до законів громади зможуть створити умови для впровадження реформи.
Зокрема, в законопроекті зазначено, що в ліцеях (10-12 класи) повинно бути не менше чотирьох класів (100 учнів) на кожній паралелі. Ця мінімальна кількість дозволить формувати групи для вивчення різних предметів та інтегрованих курсів. Чим більше учнів у паралелі, тим більше груп можна організувати, що, в свою чергу, розширює вибір дисциплін для учнів.
Також, у запропонованому законопроекті передбачено положення, згідно з яким ліцеї (10-12 класи) повинні бути в основному відокремлені від початкових шкіл (1-4 класи) та гімназій (5-9 класи). Це сприятиме збільшенню здатності навчальних закладів приймати більшу кількість учнів у старших класах.
Кабінет Міністрів України зможе передбачити винятки для окремих громад і дозволити роботу початкових шкіл і гімназій у складі ліцеїв. Наприклад, якщо відстань між закладами освіти або складні умови діставання до них не дають змоги відокремити старшу школу від решти ланок.
Ліцей може бути заснований Верховною Радою Автономної Республіки Крим, а також обласними, міськими, селищними і сільськими радами. Сільські, селищні та міські територіальні громади матимуть можливість створювати ліцеї шляхом співпраці для надання освітніх послуг учням з кількох громад одночасно.
Згідно з документом, Міністерство освіти і науки України має намір розробити проект плану для формування мережі освітніх установ, беручи до уваги подання обласних адміністрацій та пропозиції місцевих рад на всіх рівнях — сільських, селищних, міських та обласних. До 1 вересня 2025 року Кабінет Міністрів України планує затвердити цей план, що дозволить врахувати специфіку та потреби різних громад, а також інтереси учнів. Особливу увагу буде приділено забезпеченню збалансованого представлення різних профілів навчання в усіх областях. Адже основним чинником успіху цієї реформи є можливість для учнів обирати з різноманітних профілів навчання.
Зміну мережі закладів загальної середньої освіти проводитимуть їхні засновники, переважно органи місцевого самоврядування, після громадського обговорення не менше ніж за три місяці (за винятком літніх місяців) до ухвалення відповідного рішення.
Законопроект буде доступний для обговорення громадськістю до 24 жовтня 2024 року. Ваші пропозиції, оформлені відповідно до встановлених вимог, можна надсилати на електронну адресу: [email protected]. Після внесення змін Міністерство освіти і науки надішле документ на затвердження уряду та подальше розгляд у Верховній Раді України.