Європейська комісія про Молдову: результати виборів продемонстрували, наскільки важкою є протидія російському впливу.
Представник Єврокомісії Пітер Стано, коментуючи результати виборів у Молдові, які відбулися в понеділок, зазначив, що вони ілюструють, наскільки важкою є боротьба з російським впливом на виборчі процеси. "Ми повинні дотримуватися встановлених норм, але цього не роблять," - акцентував він увагу.
У Молдові розгортається справжній "виборчий трилер". На референдумі, що стосується внесення до Конституції країни положення про вступ до Європейського Союзу, після обробки майже 99% бюлетенів голоси "так" випереджають "ні" всього на 0,08%. Тим часом на президентських виборах, які також проходили в неділю, чинний президент Майя Санду перебуває в лідерах з результатом 41,98%.
"Вибори в Молдові відбулися під значним тиском з боку Росії. Втручання було спрямоване на дестабілізацію демократичного процесу", - прокоментував Стано в понеділок.
Він акцентував увагу на тому, що російське втручання в Молдові проявляється в різних формах і не обмежується лише періодом виборчої кампанії. "Серед свіжих прикладів можна згадати звинувачення в підкупі виборців", - зазначив речник, посилаючись на дані, які Єврокомісія отримала від молдовських органів влади. За його словами, Кремль також здійснює вплив через пропаганду, яку активно розповсюджують в Молдові.
Він зазначив, що півтора року тому Європейська комісія розпочала свою допомогу Молдові у протидії російському втручанню.
Відповідаючи на запитання про те, чи свідчать попередні результати референдуму в Молдові про недостатню реакцію Європейської комісії, Стано зазначив, що основною проблемою є те, що Росія не має чітко визначених кордонів, тоді як ЄС зобов'язаний дотримуватися своїх цінностей і законодавства. "Вони функціонують у більш гнучкому середовищі, ніж ми. Наш обов'язок - дотримуватись правил, що, на жаль, вони не роблять", - наголосив він. "Саме тому боротьба з дезінформацією, спотворенням фактів та іноземним втручанням є такою складною задачею", - підсумував Стано.
Європейська комісія буде очікувати на фінальні результати та оцінки спостерігачів ОБСЄ перед тим, як надати свою офіційну реакцію.
Проте, у понеділок Брюссель підтвердив свою готовність підтримувати прагнення Молдови до членства в Європейському Союзі. Варто зазначити, що це повідомлення було особисто донесене президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн під час її нещодавньої поїздки до Кишинева.
Молдова почала переговори щодо свого вступу до Європейського Союзу у червні цього року, всього за два роки після отримання статусу кандидата. Кишинів подав заявку на членство одночасно з Україною незабаром після початку російського вторгнення в лютому 2022 року.