Чим відрізняються дитячі садки в Європі від українських: захоплюючі особливості Данії, Польщі, Німеччини та інших країн.
У європейських країнах не існує чіткого визначення дошкільної освіти, однак багато з них впроваджують обов'язкове відвідування дошкільних закладів на період від одного до двох років перед початком навчання в школі. В Україні також діє подібна норма, але контроль за її виконанням і відповідальність за порушення не забезпечені.
Офіс освітнього омбудсмена здійснив аналіз і представив інформацію про різні підходи до відвідування дитячих садків у країнах Європи. Запрошуємо вас ознайомитися з цим дослідженням більш детально.
У закордонних країнах існує практика дотримання черги, але батьки, які мають офіційну роботу, отримують пріоритет у влаштуванні своїх дітей. Водночас у різних країнах можуть бути специфічні нюанси: наприклад, у тих, де дітей приймають лише з чотирирічного віку, спостерігається підвищений інтерес до приватних навчальних закладів або послуг нянь.
У випадку, якщо у садку немає місць, то муніципалітет, який керує цим закладом, може домовитись за певну компенсацію, аби дитина відвідувала інший. У деяких країнах розвинена практика організації дошкілля вдома після перевірки умов та особи няні.
Існують також різні підходи до фінансування перебування дітей у дитячих садках. Наприклад, у більшості країн батьки оплачують догляд за малюками до трирічного віку. В Німеччині вся система дошкільної освіти є платною, тоді як у Данії держава покриває 75% витрат. У Швеції та Польщі діти можуть залишатися під наглядом лише протягом обмеженого часу, а за додаткові години батькам доведеться платити окремо.
Основна увага у європейських країнах під час виховання дітей дошкільного віку зосереджена на розвитку під час прогулянок у будь-яку погоду, а також на безпеці і радості дитячих років. Водночас, питання одягу та аксесуарів не викликають у них особливого занепокоєння.
Цікавий підхід у Швейцарії - "Дитячий садок без іграшок". Проєкт допомагає попереджати залежності, а такий досвід нині підхоплюють й інші країни. За правилами задуму, на період від 10 до 12 тижнів у закладі вилучаються іграшки, а діти за цей час розширюють свої соціальні й когнітивні навички й вчаться справлятися з нудьгою, вигадуючи ігри й забави.
Деякі садки практикують день батьків, коли раз на тиждень, під наглядом працівників закладу, вихователями та їх помічниками працюють мами.
Велика Британія
У цій країні дошкільна освіта для дітей до 5 років не є обов'язковою. Цю послугу надають дитячі центри, ігрові групи, садочки, а також класи в початкових школах. Заклади працюють з понеділка по п'ятницю, з 7:00 до 18:00. Спочатку всі дитячі садки були приватними, але згодом було запроваджено можливість неповного дня для малюків, які досягли 4-річного віку.
У Британії рівень охоплення дошкільною освітою є найнижчим в Європі, а ціни на приватні дитячі садки варіюються від £50 (2615 грн) на тиждень до £15 000 (784 508 грн) на рік. Батьки мають можливість обирати серед різних навчальних закладів та ставити своїх дітей в чергу в кілька з них. Однак, більшість дорослих прагнуть оформити місце у садках, що функціонують при школах, щоб забезпечити своїм дітям гарантоване зарахування до цих навчальних закладів.
Англійська держава
Діти з англійських сімей можуть отримувати безкоштовний догляд з двох років, якщо наявні певні умови. Серед ініціатив - підтримка для тих, хто шукає роботу, яка враховує доходи, а також допомога в працевлаштуванні, що залежить від кредитного рейтингу. Для сімей з обмеженими фінансовими можливостями передбачена універсальна підтримка, а також гарантоване пенсійне відшкодування для осіб з низькими доходами. Крім того, існує податкове відшкодування для батьків, які працюють, та 4-тижневий кредит на оплату праці для тих, хто втратив роботу.
Безкоштовним доглядом можуть скористатися також діти з особливими освітніми потребами, інвалідністю або ті, хто знаходиться під контролем місцевих органів влади. Крім того, батьки мають можливість оплачувати їжу, підгузники або транспортні витрати.
Діти віком 3-4 роки можуть скористатися можливістю відвідувати дошкільний навчальний заклад протягом 570 годин на рік, що становить 15 годин на тиждень.
Шотландія
Діти можуть безкоштовно відвідувати дошкільні заклади освіти, які фінансуються урядом Шотландії. При цьому, якщо догляд здійснюється у яслах, ігрових групах, нянями або позашкільними закладами, то батьки можуть отримати фінансову допомогу на догляд за дитиною.
У віці від 3 до 4 років діти мають можливість отримувати 1140 годин раннього навчання протягом року. Це навчання організовується по семестрах і залежить від дати народження дитини. Якщо дитині на момент початку навчання в початковій школі ще не виповнилося 4 роки, батьки можуть скористатися правом відкласти вступ на рік. Ця опція надає можливість отримати додаткове фінансування для догляду за дитиною перед її початком навчання в школі.
Також допомога надається одиноким студентам-батькам і працюючим. Зокрема, слухач вишу може отримувати відповідну стипендію.
Північна Ірландія може бути названа також як Північна частина Ірландського острова.
У Північній Ірландії функціонує система "команд раннього віку", яка складається з спеціалізованих груп соціальних працівників. Їх основна мета – реєстрація та надання підтримки няням і дитячим закладам. Під контролем знаходяться денні ясла, ігрові групи, позашкільний догляд, послуги нянь, а також літні та відпускні програми. Проте не підлягають перевірці ті послуги, що реалізуються менше ніж дві години на день або ж менше шести днів на рік. Фінансова підтримка в цій системі має схожість із програмою, що діє в Шотландії.
Швеція
З трьох років діти можуть відвідувати садки щонайменше 525 годин протягом року, а ті, чиї батьки не працюють, можуть перебувати у закладі три години на день. Оплата передбачається лише в тому випадку, якщо час перебування дитини перевищує встановлені норми. У випадку, якщо дитина відвідує садок не за місцем проживання, то муніципалітет відшкодовує гроші іншому. Всі дошкільнята мають безкоштовний доступ до книг, інших навчальних засобів й харчування. Окремо оплачуються екскурсії та інші подібні заходи, які не мають перевищувати власних витрат директора за участь дитини у заході. Також діти можуть користуватися безкоштовним спеціальним транспортом.
Польща — це країна, що розташована в Центральній Європі, відома своєю багатою історією та культурною спадщиною.
Діти можуть відвідувати дитячий садок з віку 3 до 7 років. У виняткових випадках діти можуть залишатися в садку до 9 років. Коли дитині виповнюється 6 років, вона має пройти обов'язкову підготовку в садочку, початковій школі чи іншому закладі дошкільної освіти протягом року. Щорічно батьки повинні подавати заяву для продовження перебування дитини в садку. За перебування дитини понад встановлений термін батьки сплачують додаткову плату, яка не повинна перевищувати 1 злотий (10 гривень) за годину. Якщо родина живе на відстані понад 3 км, муніципалітет надає безкоштовний транспорт для перевезення або компенсує витрати на проїзд.
Німеччина – це країна з багатою історією та культурною спадщиною в центрі Європи.
У цій країні кожна федеральна земля має свої особливості, проте тут освіта до 6 років не обовʼязкова і переважно надається приватними закладами. До них належать центри денного догляду, дитячі садки, групи продовженого дня. Також батьки користуються наданням послуг церквами, благодійними організаціями та батьківськими асоціаціями. Якщо приватних закладів не вистачає, тоді місцева влада може втрутитися в процес і організувати державні садки.
Мальта — это небольшое средиземноморское государство, известное своими живописными пейзажами и богатым историческим наследием.
Дитячі заклади отримують фінансування за кожного малюка, який вступає до них. Існує правило, згідно з яким за кожну годину, що один із батьків працює з меншим навантаженням, вони отримують годину безкоштовного догляду за своєю дитиною, а також ще одну годину для врахування часу на дорогу до роботи.
Французька Республіка
У садках місця в основному відводяться для дітей з багатодітних, малозабезпечених сімей або тих, чиї батьки працюють і мають особливі умови роботи (наприклад, зміни на вихідних, пізно ввечері або вночі). У разі браку вільних місць, пріоритет надається дітям старшого віку.
Данія
Після завершення декретної відпустки матері всі діти гарантовано отримують місце у дитячих садках за підтримки місцевих органів влади. Фінансування також включає компенсацію для приватних закладів. Таким чином, країна стимулює молодих батьків до працевлаштування. Хоча субсидія складає 75%, навіть ті, хто має невисокі доходи, можуть скористатися послугами дитячих садків.
Раніше OBOZ.UA розповідав, як вчаться діти у школах Європи.