Чи могла Україна таємно укласти угоду з Росією щодо ненанесення ударів по енергетичній інфраструктурі? Коментар експерта.


За словами експерта, реальну відповідь можна буде отримати після виборів президента в США, які відбудуться 5 листопада.

Якби такі секретні домовленості щодо відмови від завдання ударів по енергетичних об'єктах існували б, то про них на даному етапі ніхто б не дізнався. Таку думку висловив військовий експерт, директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь в ефірі на Радіо NV.

Зокрема, експерта запитали, чи можуть бути якісь непублічні угоди між Україною та Росією, враховуючи те, що не було масованих ракетних атак з боку РФ на українську енергетичну інфраструктуру, а також відсутність українських ударів по російським нафтопереробним підприємствам.

"Виконуються атаки на об'єкти хімічної промисловості, а також відбуваються удари по Криму та інших окупованих регіонах. Насправді, ми не можемо бути впевненими, чи є якісь угоди. Якщо б такі угоди і справді існували, навряд чи хтось про них дізнався б", - зазначив Самусь.

Він вважає, що існує ризик, що з настанням холодів Росія може відновити масштабні ракетні атаки.

"Я можу пояснити, чому зараз ракетних ударів немає, тому що Росія намагається підтягнути початок перших ударів до реальних морозів. Зараз стоїть тепла погода. Вдень взагалі доходить до 20 градусів тепла на сонці", - пояснив Самусь.

Він підкреслює важливість усвідомлення контексту подій, адже журналісти інколи ставлять президенту Володимиру Зеленському питання про те, чи може взаємне припинення атак на енергетичні об'єкти в Україні та Росії слугувати основою для початку переговорів щодо завершення війни. У такий спосіб журналісти надають можливість для позитивної відповіді, вказуючи на те, що це дійсно можливо.

Експерт звертає увагу на те, що виникає запитання, чи матиме вплив на інтенсивність бойових дій на фронті той факт, що Росія наразі утримується від атак на українську енергетичну інфраструктуру, в умовах, коли західні партнери не готові надати Україні ракети для ударів по російській території. Самусь наголосив:

Цей факт може свідчити про те, що Сполучені Штати, ймовірно, наполягають на обмеженні наших атак, зокрема, щодо використання дронів. Проте постає питання: чому досі не було нанесено ударів по Керченському мосту? Чи це частина стратегії, а можливо, ми просто чекаємо на сприятливі умови для реалізації підготовленої операції? Наприклад, у стратегії перемоги Зеленського чітко зазначено, що нам потрібна далекобійна зброя та можливість завдавати удари по території Росії.

Він зазначив, що атаки на Керченський міст та об'єкти інфраструктури в Росії формують обстановку, яка дозволяє Україні здійснювати певні дії на південному фронті.

Однак, сутність справи полягає в тому, що ми не завдаємо ударів з максимальною силою по російській території, так само як і вони не застосовують повну інтенсивність проти України. Чи стане це певною прелюдією до початку мирних переговорів, покаже результат 5 листопада. Я вважаю, що цей день може дати багато відповідей. Якщо на посту буде Трамп, то вже 6 листопада він може оголосити: "Шановні, я закликаю Зеленського та Путіна до початку консультацій та термінового припинення вогню", - зазначив Самусь.

У цій ситуації постає важливе питання: хоча російський лідер Путін може оголосити про зупинення бойових дій, він, ймовірно, продовжить наполягати на вимогах, щоб Україна відмовилася від Херсонської, Запорізької та Донецької областей. Таким чином, Путін створить умови для торгівлі.

"Чи готова Україна до такого кроку? Адже українське керівництво неодноразово заявляло про свою готовність до діалогу, але, звичайно ж, жодні угоди щодо нашої території не можуть бути прийнятними," – підкреслив Самусь, звертаючи увагу на висловлювання президента Зеленського, який зазначив, що не всі питання слід вирішувати за допомогою військових дій, адже існує можливість знайти рішення через дипломатію.

"Ясно, що в разі виведення російських військ з окупованих територій України, питання можуть бути вирішені на дипломатичному рівні," - підкреслив Самусь.

Експерт зазначив, що в умовах цієї ситуації виникає питання, хто зможе виконувати роль модератора в даному процесі.

"Якщо Трамп вирішить взяти на себе цю відповідальність, то чому б і не подивитися, що з цього вийде. Наразі ми перебуваємо в досить цікавому та чутливому етапі, коли відбувається безліч подій. Я б не назвав це однозначною зрадою; скоріше, все це важко оцінити з усіх боків," - зазначив Самусь.

Як повідомляло агентство УНІАН, 22 жовтня український президент Володимир Зеленський виділив три ключові чинники, які можуть спонукати Російську Федерацію до початку мирних переговорів. Серед них він акцентував увагу на енергетичних питаннях та можливості досягнення прогресу в цій сфері. Президент також нагадав, що під час першого Саміту миру, що відбувся у червні, обговорювалися шляхи вирішення проблем енергетичної безпеки.

"Інакше кажучи: якщо ми утримуємося від атак на їхню енергетичну інфраструктуру, вони, в свою чергу, не завдають ударів по нашій. Чи може це привести до закінчення активної фази війни? На мою думку, так. Це надзвичайно важлива складова конфлікту, яка становить серйозну загрозу для нас. Якщо ми зможемо досягти угоди з нашими партнерами або через посередників, що жодна зі сторін не буде завдавати ударів по енергетичних об'єктах, це, безумовно, знизить напруженість", - зазначив Зеленський.

Згідно з висловлюваннями Зеленського, Україна не розглядає можливість отримання членства в НАТО в якості компенсації за відмову від територій, окупованих Росією.

Related posts